مجسمه‌های معروف دنیا

15 روز پیش 0 دیدگاه

در این مقاله از رز آبی با مسیح دیدار کنید، به ملاقات داوود بروید و با مجسمه متفکر گفت‌و‌گو کنید. موضوع این مقاله مجسمه‌های معروف دنیاست؛ هدف از ساخت یک مجسمه خاص به نیت هنرمند و زمینه فرهنگی که در آن ساخته شده است بستگی دارد.

 به‌طورکلی مجسمه‌ها برای سرگرم کردن، الهام بخشیدن، یادآوری و به چالش کشیدن ما ساخته می‌شوند.در سراسر جهان مجسمه‌های معروف بسیاری وجود دارند که در این مقاله به برخی از معروف‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

مجسمه مسیح منجی؛ نماد ریودوژانیرو و برزیل

مسیح منجی تندیسی عظیم از عیسی مسلیح با بازوان گشاده بر فراز کوه کورکووادو در شهر ریودوژانیروی برزیل است. مجسمه مسیح که یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری جهان و نماد ملی برزیل است. همچنین در لیست معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا قرار دارد. سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده از سراسر دنیا برای بازدید از این مجسمه به برزیل سفر می‌کنند.

تاریخچه

ایده ساخت مجسمه مسیح منجی در سال 1888 را پرنسس ایزابل، دختر امپراتور پدرو دوم برزیل مطرح کرد. او به دنبال نمادی برای کشورش بود که هم مذهبی و هم مدرن باشد؛ به همین منظور ساخت این مجسمه در سال 1922 آغاز و در سال 1931 به پایان رسید.

مشخصات

  • مجسمه مسیح منجی که یکی از مجسمه‌های معروف دنیا است، 30 متر ارتفاع دارد و بر روی سکوی 8 متری قرار گرفته است.
  • وزن این مجسمه 635 تن و طول بازوهای آن 28 متر است.
  • جنس مجسمه از بتن مسلح است و سطح آن با موزاییک‌های سنگ صابون پوشیده شده است.

مجسمه آزادی؛ نماد آزادی و دموکراسی در نیویورک

مجسمه آزادی که با نام رسمی آزادی روشنگر جهان نیز شناخته می‌شود، تندیسی عظیم از جنس مس است که بر جزیره لیبرتی در بندر نیویورک، ایالات متحده آمریکا، واقع شده است. این تندیس زیبا در لیست معروف‌ترین مجسمه‌های جهان قرار دارد. این مجسمه هدیه‌ای از مردم فرانسه به مردم آمریکا بوده و نمادی از آزادی و دموکراسی در سراسر جهان است.

تاریخچه

ایده ساخت مجسمه آزادی را که در لیست مجسمه‌های معروف دنیا قرار دارد، فردریک اوگوست بارتولدی، مجسمه‌ساز فرانسوی، در سال 1865 مطرح کرد. او این مجسمه را هدیه‌ای از مردم فرانسه به مردم آمریکا به مناسبت صدمین سالگرد استقلال آمریکا در نظر گرفته بود. ساخت مجسمه در فرانسه انجام شد و در سال 1886 به نیویورک منتقل و نصب شد.

مشخصات

-        مجسمه آزادی 93 متر ارتفاع دارد و از مس پوشیده شده است.

-        مجسمه زنی را نشان می‌دهد که در دست راستش مشعل و در دست چپش لوحی با تاریخ اعلام استقلال آمریکا (4 ژوئیه 1776) را حمل می‌کند.

-        تاج مجسمه هفت شعاع دارد که نماد هفت قاره و هفت دریاست.

-        زنجیر شکسته‌ای در پای مجسمه قرار دارد که نماد رهایی از بندگی است.

تندیس داوود اثر میکل آنژ؛ شاهکاری از هنر رنسانس

تندیس داوود اثر میکل ‌آنژ نیز یکی از مجسمه‌های معروف دنیاست؛ مجسمه‌ای مرمری از داوود نبی که در اوج دوران رنسانس ایتالیا خلق شده است. این مجسمه که 5.17 متر ارتفاع دارد، یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای هنر تاریخ شناخته می‌شود و نمادی از قدرت، زیبایی و مهارت انسانی است. در برنامه‌های گردشگری تور اروپا به مقصد ایتالیا، بازدید از این مجسمه که جزء معروف‌ترین مجسمه‌های دنیاست حتماً صورت می‌گیرد.

تاریخچه

تندیس داوود که در زمره مجسمه‌های معروف دنیاست، در ابتدا برای قرارگیری در بالای گنبد کلیسای جامع فلورانس سفارش داده شد، اما بعدها آن را در میدان سیگنوریا، مرکز سیاسی شهر، قرار دهند. ساخت این مجسمه در سال 1501 آغاز و در سال 1504 به پایان رسید.

مشخصات

-        این تندیس داوود را در حالی که در حال آماده شدن برای نبرد با جالوت است، به تصویر می‌کشد.

-        داوود در این مجسمه عریان است که نشان‌دهنده قدرت و زیبایی فیزیکی او است.

-        حالت چهره داوود مصمم و پر از تمرکز است و عضلات بدنش به خوبی تراشیده شده است.

-        این مجسمه روی یک پایه سنگی قرار گرفته است که صحنه‌هایی از زندگی داوود را به تصویر

مجسمه متفکر اثر آگوست رودن؛ نمادی از اندیشه و تأمل

یکی دیگر از مجسمه‌های معروف دنیا، مجسمه متفکر است؛ اثر آگوست رودن بوده که مردی را در حال تفکر عمیق به تصویر می‌کشد. این مجسمه که یکی از مشهورترین آثار رودن و از نمادهای برجسته هنر مدرن به شمار می‌رود، بیانگر ژرف‌اندیشی، تردید و جست‌وجوی معنای زندگی توسط انسان است.

تاریخچه

مجسمه متفکر که نام آن در میان نام مجسمه‌های معروف دنیا قرار دارد، ابتدا به ‌عنوان بخشی از اثر بزرگ‌تر دروازه‌های جهنم طراحی شده بود؛ طرحی که رودن در سال 1880 کار بر روی آن را آغاز کرد. این مجسمه در ابتدا مرد متفکر نام داشت و قرار بود بر فراز دروازه‌های جهنم قرار گیرد.

اما رودن تصمیم گرفت مجسمه را به‌صورت مستقل بسازد و نام آن را به متفکر تغییر داد. اولین نسخه برنزی این مجسمه در سال 1904 به نمایش درآمد و از آن زمان تاکنون به یکی از معروف‌ترین مجسمه‌های جهان تبدیل شده است.

مشخصات

-        مجسمه متفکر مردی را در اندازه واقعی به تصویر می‌کشد که روی تخته سنگی نشسته و در حال تفکر عمیق است.

-        حالت چهره این مرد غمگین و اندیشمند است و عضلات بدنش نشان‌دهنده تنش و تمرکز اوست.

-        مجسمه متفکر روی پایه‌ای سنگی قرار گرفته است که نماد سختی و استواری است.

مجسمه بودای بزرگ لشان؛ غول سنگی دره

مجسمه بودای بزرگ لشان تندیسی عظیم از بوداست که در دامنه کوه لشان در استان سیچوان چین واقع شده است. این مجسمه که 71 متر ارتفاع دارد، بزرگ‌ترین مجسمه سنگی بودا در جهان و یکی از مهم‌ترین میراث فرهنگی چین است. به این علت هم نام آن در میان نام معروف‌ترین مجسمه‌های دنیا قرار دارد.

تاریخچه

ساخت مجسمه بودای بزرگ لشان در دوران سلسله تانگ (618-907) آغاز شد و بیش از 90 سال طول کشید. گفته می‌شود این مجسمه که از جمله معروف‌ترین مجسمه‌های جهان است، به دستور راهبی بودایی به نام های‌تونگ ساخته شده است که برای آرام کردن روح یک ببر وحشی که مردم منطقه را اذیت می‌کرد، دعا می‌کرد.

مشخصات

  • مجسمه بودای بزرگ لشان که مشهورترین مجسمه در میان مجسمه‌های معروف دنیاست، بودای ماهاویروجانا را به تصویر می‌کشد که یکی از پنج بودای ذن است.
  • این مجسمه روی صخره‌ای مشرف به دره تراشیده شده و در برابر فرسایش باد و باران بسیار مقاوم است.
  • سر بودا 10 متر ارتفاع دارد و گوش‌های او 7 متر طول دارند.
  • مجسمه بودای بزرگ لشان با مجسمه‌های زیادی از بوداها، بودیساتواها و موجودات افسانه‌ای احاطه شده است.

موزه‌های معروف جهان

پس از بحث درباره مجسمه‌های معروف دنیا خوب است که در مورد موزه‌های صاحب نام در جهان هم صحبت شود. در سراسر جهان موزه‌های بسیار دیدنی و مشهور وجود دارد، اما در اینجا چند موزه از موزه های معروف جهان را معرفی کرده‌ایم:

لوور در پاریس

این موزه در فرانسه، یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین موزه‌های جهان و میزبان مجموعه عظیمی از آثار هنری از جمله مونالیزا، ونوس دو میلو و بال‌های پیروزی ساموتراکی است.

موزه بریتانیا در لندن

انگلستان یکی دیگر از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان را در خود گنجانده است. این موزه میزبان مجموعه عظیمی از آثار هنری و مصنوعات از سراسر جهان از جمله سنگ روزتا، مومیایی‌ها و مجسمه‌های مرمرین پارتنون است.

موزه متروپولیتن هنر در شهر نیویورک

این موزه در ایالات متحده یکی از بزرگ‌ترین و جامع‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌آید. همچنین میزبان مجموعه عظیمی از آثار هنری و مصنوعات از سراسر جهان از جمله تابوت توت عنخ آمون، مجسمه‌های عتیقه یونان و روم و نقاشی‌های امپرسیونیست است.

موزه پرادو در مادرید

این موزه در اسپانیا یکی از بزرگترین موزه‌های هنر اسپانیایی و اروپایی و میزبان مجموعه عظیمی از نقاشی‌های گویا، ولاسکز و ال گریکو است.

موزه گوگنهایم در بیلبائو

این موزه در اسپانیا نیز یکی از مشهورترین موزه‌های هنر مدرن در جهان محسوب می‌شود. این ساختمان را فرانک گری طراحی کرده است و میزبان مجموعه عظیمی از هنر مدرن و معاصر از جمله نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و چیدمان‌ها است.

سخن پایانی

در این مقاله درباره مجسمه‌های معروف جهان صحبت شد؛ سازه‌هایی که نمادهای فرهنگی و هنری باشکوهی هستند که هر کدام داستان و پیام خود را دارند. از مجسمه مسیح منجی در ریودوژانیرو که نماد آزادی و امید است و تندیس داوود اثر میکل‌آنژ که شاهکاری از هنر رنسانس به شمار می‌رود.

اگر می‌خواهید در سفر بعدی خود از این مجسمه‌ها بازدید کنید و گشت و گذاری هم در میان موزه‌های معروف جهان داشته باشید، پس از خواندن این مقاله با کارشناسان رز آبی در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

49990000
مشاهده

تور اسپانیا-امارات

اسپانیا-یونان

49990000
مشاهده

تور فرانسه

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات