موزه انولید پاریس آرامگاه باشکوه ناپلئون

3 ماه پیش 0 دیدگاه

موزه انولید پاریس، به فرانسوی les invalides، مجموعه‌ای از ساختمان‌ها شامل موزه‌ها و بناهای تاریخی می‌شود. این بناها همگی مربوط به تاریخ نظامی فرانسه است که به‌عنوان بیمارستان و خانه بازنشستگان برای جانبازان جنگ ساخته شد. در این ساختمان‌ها موزه نظامی ارتش فرانسه، موزه طرح‌های برجسته و موزه تاریخ معاصر قرار دارد. همچنین شامل کلیسای کوچک بیمارستان سابق، کلیسای جامع ملی ارتش فرانسه در حال حاضر و کلیسای سابق سلطنتی -بلندترین ساختمان کلیسای پاریس با ارتفاع 107 متر- است. انولید در پاریس مکان مقبره‌های چهره‌های برجسته نظامی، از جمله ناپلئون است که در سفر با تور پاریس می‌توانید از آن دیدن کنید.

تاریخچه موزه انولید در پاریس

داستان از سال 1670 آغاز می‌شود؛ یعنی زمانی که لوئی چهاردهم دستور ساخت این پروژه را می‌دهد. هدف اصلی ساخت خانه و بیمارستانی برای سربازان سالخورده و ناتوان بود؛ زیرا تقریباً هیچ پناهگاه امنی برای سربازان پیر یا معلول وجود نداشت. معمار اولیه این بنا، لیبرال بروانت بود که در دشت حومه آن زمان به نام گرنل شروع به ساخت بنا کرد. نام رسمی این مکان Hopital des invalids بود و با گذشت 6 سال در آخر، در سال 1676 این بنا کامل شد. نمایی که روبه‌روی رود سن بود، 196 متر عرض داشت. این مجموعه یک کلیسای کوچک با گنبد طلایی (برای 4000 ساکن کافی بود) و پانزده حیاط دارد که بزرگ‌ترین آن‌ها، کورت آو آنر، طراحی‌شده برای رژه نظامی بود.

بیشتر بخوانید: 10 گورستان مشهور پاریس که باید از آن‌ها بازدید کنید | مشهورترین گورستان‌های پاریس

جاذبه‌های موزه انولید پاریس

از آنجا که عمارت انولید بسیار عظیم و گسترده است، قسمت‌های مختلفی را برای بازدید دارد.

موزه ارتش (Mussee de l` Armee)

این موزه بهترین مکان برای افرادی است که علاقه بسیاری به تاریخ جنگ دارند. موزه ارتش دارای اشیائی مربوط به تاریخ نظامی فرانسه، از قرون‌وسطی تا قرن بیستم است. لباس‌های زرهی، لباس‌های تاریخی، نقاشی‌ها، عکس‌ها، شمشیرها و مجسمه‌ها از نمونه‌های موجود دران موزه هستند. موزه ارتش در سال 1905 را‌ه‌اندازی شد و معتبرترین مجموعه‌های تاریخ نظامی و هنری جهان را در خود جای داده است.

حیاط اصلی انولید

در حیاط اصلی، شصت توپ برنزی و جواهرات مجموعه توپخانه فرانسه با افتخار به نمایش گذاشته شده است. با دنبال‌کردن 200 سال تاریخ می‌توانید یاد بگیرید این تجهیزات چگونه ساخته شده‌اند. اولین نمونه از این توپ‌های کلاسیک فرانسوی در سال 1666 توسعه یافت و در طول جنگ لوئی چهاردهم استفاده شد.

کلیسای Dome des invalides (گنبد انولید)

این کلیسای شگفت‌انگیز از سال 1676 طراحی شد و ساخت آن 27 سال طول کشید. همچنین یکی از نمونه‌های برجسته معماری باروک فرانسه است. در ابتدا قرار بود گنبد انولید محل دفن جدیدی برای سلسله بوربون باشد، اما این برنامه بعد از مرگ لوئی چهاردهم به فراموشی سپرده شد.

مقبره ناپلئون

برجسته‌ترین مقبره در موزه انولید، مقبره ناپلئون بناپارت است که لویی ویسکونتی با مجسمه‌هایی از جیمز پرادیر، پیر-چارلز سیمارت و فرانسیسک جوزف دورت طراحی کرده است. ناپلئون ابتدا در سنت هلنا به خاک سپرده شده بود، اما به دستور پادشاه لویی فیلیپ، بقایای او در سال 1840 به فرانسه بازگردانده شد. بقایای ناپلئون تا سال 1861 برای دو دهه در کلیسای سنت جروم نگهداری شد تا سرانجام ساخت مقبره ابدی او در گنبد انولید به پایان رسید. مقبره او از کوارتز قرمز روی پایه‌ای از گرانیت سبزرنگ ساخته شده است؛ البته ناپلئون در اینجا تنها نیست، در کنار او برادرانش جروم و ژوزف و پسرش ناپلئون دوم نیز دفن شده‌اند. پسرش Franz نیز در 21 سالگی در وین بر اثر آنفولانزا درگذشت. آدولف هیتلر در سال 1940 دستور داد جسد او به پاریس منتقل شود و در انولید دفن شود. همه‌چیز پس داده شد؛ جز قلب و روده او که در اتریش باقی مانده است!

میراث ناپلئون

در تصویر زیر به دوازده مجسمه‌ای که اطراف مقبره ناپلئون ساخته شده‌اند، دقت کنید. این مجسمه‌ها که توسط مجسمه‌ساز سوئیسی، ژانژاک پرادیر ساخته شده‌اند، نماد لشکرکشی‌ها نظامی ناپلئون هستند. همچنین هشت پیروزی او در کف مرمری حک شده است و ده نقش برجسته که دستاوردهای غیرنظامی او را نشان می‌دهد.

دستاوردهای غیرنظامی ناپلئون شامل قانون مدنی، لژیون افتخار، آثار بزرگ، کد تجاری، دادگاه حسابرسی، دانشگاه فرانسه، شورای دولتی، آرامش ملت، تمرکز اداری و قرارداد کنکوردات (قراردادی بین واتیکان و دولت سکولار) است. «ناپلئون لایق‌ترین انسانی است که تا به حال زندگی کرده است»؛ به‌ راستی که جای تعجبی برای گفتن این جمله نیست.

مرکز تاریخی شارل دوگل (موزه فرمان آزادی)

در این مرکز با صدها نمایش سمعی و بصری، منبع خبری، عکس‌ها، پوسترها و فیلم و مصاحبه به تاریخ شارل دوگل پی می‌برید. شارل دوگل کشور فرانسه را در جنگ جهانی دوم آزاد کرد. شما می‌توانید دستاوردهای او را از رهبر فرانسه آزاد تا دولت موقت جمهوری فرانسه و تا رئیس‌جمهور فرانسه دنبال کنید.

مقبره‌ها

زیر گنبد انولید اشخاص سرشناس و معروفی دفن شده‌اند. این کلیسا زمانی به یک گورستان نظامی تبدیل شد که ناپلئون آن را برای جابه‌جایی مقبره ژنرال مشهور لویی چهاردهم تعیین کرد.

بیشتر بخوانید: چرا باید از موزه پیکاسو بازدید کنیم

سخن پایانی

موزه انولید در پاریس، نوعی شاهکار معماری و بنایی تاریخی است. این موزه شامل قسمت‌های مختلف و متنوعی است که پیشنهاد می‌کنیم برای یک‌بار هم که شده از آن بازدید کنید. با فهمیدن آنچه در انولید گذشته است، به عظمت تاریخ پی خواهید برد.

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

تور اسپانیا - امارات

تور اسپانیا-امارات

تور اسپانیا-ترکیه

37990000
مشاهده

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات