آداب و رسوم در فرانسه

4 سال پیش 1 دیدگاه

|| آداب و رسوم

فرانسه کشوریست چند ملیتی که با جمعیتی در حدود 65 میلیون ، مردمانی از فرهنگ ها و ادیان مختلف در آن زندگی می کنند. طبق آمار ، تخمین زده شده که 83٪ -88٪ از جمعیت فرانسه کاتولیکها، 2٪ پروتستانها، 5٪ -10٪ مسلمانها، 1٪ یهودیها، 1٪ بوداییها و کمتر از 1٪  از مردم فرانسه سیک هستند ،که البته در بین مردم  برتون ها، باسکها، آفریقایی ها ، اروپایی های شرقی، آسیایی های جنوب شرقی هم دیده می شوند .

اگر بخواهیم فرانسه را از نظر شکل حکومتی برسی کنیم باید گفت که، نام رسمی فرانسه "جمهوری فرانسه" است و دولت توسط رئیس جمهوری که توسط مردم برای مدت پنج سال انتخاب می شود، رهبری می شود. رئیس جمهور در این کشور مسئول تعیین سیاست های دولتی است و نخست وزیر، رئیس دولت و مسئول اجرای قوانین ، سیاست ها و هماهنگی فعالیت های وزرای دولت  است.

آداب و رسوم  فرانسوی ها به حدی خاص و جالب است  که اکثر خارجی ها را شگفت زده می کند.

در این جا کاربردی ترین آنها را برایتان شرح می دهیم تا با یک شناخت کامل سفرتان را شروع کنید :

در فرانسه اکثر بومی ها به زبان فرانسه صحبت می کنند اما در شهرهای بزرگتر مثل پاریس ، به خاطر توریست های زیادی که به این شهرهای بزرگ می روند به خوبی انگلیسی را یاد گرفته اند و با خارجی ها مکالمه می کنند .اما در کل جالب است بدانید که فرانسوی ها اصلا علاقه ای به زبان انگلیسی صحبت کردنندارند و انگلیسی مکالمه کردن برایشان کسر شان است .

این را هم بدانید که به هیچ عنوان دچار مشکل نخواهید شد و با اندکی انگلیسی صحبت کردن و زبان اشاره و دانستن چند لغت محاوره ای ساده ی فرانسوی ،هم راحت با مردمان فرانسه ارتباط برقرار می کنید و هم از شنیدن آهنگ زیبای لهجه ی فرانسوی ها لذت می برید.

یک راه آسان هم پیشنهاد ما به شماست که قبل از مکالمه با یک شهروند فرانسوی بگویید:

(Parlez-vous anglais? (Par-lay voo anh-gleh پارلایوانگله؟

یعنی آیا شما انگلیسی صحبت می کنید؟

وقتی ببینید برای زبان رسمیشان چقدر ارزش قائلید، به حدی خوشحال می شوند که نه تنها بعد از تشکر از شما با زبان انگلیسی مکالمه را ادامه می دهند، بلکه هر کمکی بتوانند به شما می کنند .

* یکی از جملاتی که مدام در کوچه خیابانهای فرانسه می شنوید کلمه ی (صبح به خیر) bonjour ،(عصر بخیر) bonsoir است، فرانسوی ها حتی با ورود به مطب پزشک، به تمام افرادی که در اتاق انتظارند و یا وقتی وارد بوتیک یا کافه ای می شوند این کلمه را استفاده می کنند. بد نیست که شما هم  این دو کلمه ی ساده را در طول سفر به خاطر داشته باشید و از آن برای ارتباط بهتر با فرانسوی ها استفاده کنید.

 حالا فرض کنید می خواهید از باجه ی بلیط فروشی سوال بپرسید یا بلیطی تهیه کنید ،این کلمات در ابتدای  مکالمه ، برای جلب توجه آن شخصی که حتی نامش را نمی دانید بسیار کاربردی است .

 مثلا اگر طرف مکالمه

 خانم است بگویید : Bonjour Madame و اگر آقاست بگویید : Bonjour Monsieur

 ( بونجو مادام- بونجو موسیو)

همین دو کلمه ی ساده آغاز یه مکالمه ی گرم بین شما و آنهاست. به همین راحتی!

انگلیسی صحبت کردن

* فرانسوی ها کمی در احوالپرسی شبیه ایرانیان هستند و معمولا زنان که بهم می رسند برای خوشآمد گویی روبوسی می کنند که معمولا یک بوسه به گونه ی راست یک بوسه به گونه ی چپ و گاهی سه بار ! درست مثل ما ایرانی ها اما مردها به یکدیگر دست می دهند .

قوانین فرانسه

* از نظر خانواده

فرانسوی ها معولا با خانواده هایشان ارتباط خوب و نزدیکی دارند و در طول هفته باهم غذا می خورند و معمولا تعطیلات آخر هفته را اغلب در خارج از شهر و همراه با خانواده سپری می کنند .

خانواده

* از نظر رفتار عمومی

* بر خلاف آمریکایی ها  که با تن صدای بلند در همه جا حتی اماکن عمومی صحبت می کنند ، اما مردم فرانسه مردمان پیچیده و ساکتی هستند و رفتارشان بسیار آرام است و از نظرشان این رفتار نشان ادب و متانت آنهاست. پس اگر به یک رستوران و یا هر جای عمومی دیگر رفتید کمی تن صدایتان را پایین بیاورید و محبوب فرانسوی ها شوید .

قوانین فرانسه

* برای فرانسوی ها صحبت کردن با تلفن همراه بخصوص در اماکن عمومی خوشایند نیست ،حدالامکان ،زمانی که در تاکسی هستید به این رسم فرانسوی ها احترام بگذارید .

قوانین فرانسه

* در کل فرانسوی ها همیشه و در همه جا بسیار مبادی آداب هستند و تنها با خانواده و دوستان نزدیکشان آزاد هستند که خودشان باشند.

* فرانسوی ها عادت زیادی به کافه گردی دارند و معمولا دوستان برای دیدن هم ساعت ها دور میز کافه های کوچک و بزرگ شهر با هم گپ می زنند و قهوه می نوشند ، البته خیلی از جلسات کاری را هم به همین شکل در کافه ها برگزار می کنند و ساعت ها در کنار نوشیدن قهوه مذاکره می کنند .

کافه گردی

* اگر به یک مهمانی شام فرانسوی دعوت شدید سعی کنید حدود 10 الی 15 دقیقه بعد از زمانی که اعلام کردند وارد شوید چراکه فرانسوی ها به اصلاح  On time بودن برای مهمانی را بی ادبی می دانند.

همینطور حتما یک هدیه کوچک به میزبان بدهید که البته اگر گل می برید دسته گل تان تعداد فرد باشد مثلا 3 شاخه -5 شاخه یا .... (به جز عدد 13 که عدد شوم فرانسوی هاست ) و به هیچ عنوان گل داوودی نبرید چراکه برایشان نشانه ی مرگ است و یا هر گلی به رنگ سفید ، اصلا برایشان خوشایند نیست، هدیه های دیگری مثل یک جعبه شکلات انتخاب خوبی است .این را بدانید که هر هدیه ای که می برید همان موقع باز میشود و از شما تشکر می کنند.

قوانین فرانسه

* اگر به یک مهمانی شلوغ فرانسوی یا عروسی دعوت شدید، برای هدیه گل بگیرید و حتما صبح روز عروسی با احترام و به همراه یک کارت تبریک گل ها را بفرستید تا در همان شب از آنها استفاده کنند.

قوانین فرانسه

* تا می توانید در فرانسه خوش تیپ باشید و در همه حال حتی برای صرف یک قهوه ی ساده از لباس های شیک و امروزی تان استفاده کنید چرا که فرانسوی ها نه نتها عاشق مد هستند بلکه به جرات خودشان را  متخصصان این رشته می دانند و روی لباس پوشیدن خودشان هم بسیار حساس اند.

قوانین فرانسه

* میز غذای فرانسوی ها : 

* اول اینکه صبر کنید تا میزبان به شما بگوید کجا بنشینید و جالب است بدانید زن و شوهرها نباید کنار هم بنشینند.

* برخلاف ایران ،غذا در اکثر کشورهای اروپایی پرسی سرو می شود ، وقتی سر میز فرانسوی ها هستید، تا همه پذیرایی نشده اند شروع به غذا خوردن نکنید و این جمله را به خاطر بسپارید که شروع غذا با جمله ی bon appétit  به معنی(have a good meal)(از غذا خوردن لذت ببرید) شروع می شود .

* موقع غذا خوردن هر دو دستتان روی میز باشد البته نه تا آرنج!

قوانین خوردن در فرانسه

* جالب است بدانید فرانسوی ها چنگال را در دست راست و چاقو را در دست چپ میگیرند و برای تکه کردن غذا با چاقو جای کارد و چنگال را عوض نمی کنند البته بدانید که از مهمان خارجی خود هرگز چنین انتظاری ندارند بنابراین خیلی راحت از غذا خوردن در کنارشان می توانید لذت ببرید.

قوانین خوردن در فرانسه

* جلوی فرانسوی ها سالاد را با چاقو و چنگال برش ندهید و سالاد را فقط با چنگال میل کنید.

سالاد خوردن فرانسوی ها

* برای میوه خوردن ، قبل از میل کردن آنها را به تکه های کوچک تقسیم کنید و آرام آرام میل کنید.

میوه خوردن در فرانسه

* بعد از صرف غذا اگر سیر شدید ، کارد و چنگال را عمودی در کنار هم قرار دهید و اگر هنوز هم میل دارید که غذای بیشتری بخورید کارد چنگال را ضربدری روی بشقاب قرار دهید تا میزبان متوجه شود و مجداد از شما پذیرایی کند.

کارد و چنگال در فرانسه

و در آخر در  معامله یا جلسات کاری با فرانسوی ها دقت کنید که :

* در ابتدا منتظر باشید که به شما بگویند کجا بنشینید.

* حتما با طرف مذاکره ارتباط مستقیم چشمی داشته باشد.( اصطلاحا: eye contact)

* فرانسوی ها بسیار آرام و خونسرد اند ، بنابرین اگر جلسه ی کاری تان از صبح تا شب طول کشید اصلا تعجب نکنید .

* حتی اگر شرایط کاری برایتان غیر قابل تحمل است ، هرگز در مذاکره با فرانسوی ها با تندی و عصبانیت صحبت نکنید و سعی کنید در آرامش مسائل را مدیریت کرده و حل کنید.

قوانین فرانسه

* یکی از اخلاق های حرفه ای فرانسوی ها در تجارت این است که بدون در نظر گرفتن اینکه چه مدت است شما را می شناسند هر ایده و نظری را هر چند که کوچک باشد، با دقت بررسی و تحلیل می کنند، بنابراین اگر بتوانید نظراتتان را با آرامش ، مهارت و انرژی مثبت عنوان کنید شانس خوبی در معامله با فرانسوی ها خواهید داشت.

* در جلسات کاری مردان باید لباس های رسمی تیره و یا فرم مخصوص شرکتشان را بپوشند و زنان هم یا لباس فرم و یا لباس های کلاسیک و بسیار شیک در رنگ های ملای می پوشند.

قوانین فرانسه

* جلسات کاری هم با ارائه ی کارت های رسمی به عنوان معرفی به یکدیگر شروع می شوند که البته از آنجایی که فرانسوی ها خیلی به جزئیات توجه می کنند، پیشنهاد می شود برای سطح کیفی بهتر جلسات عنوان کاری ،سمت و بخصوص تحصیلاتتان بر روی کارت درج کنید.

قوانین فرانسه

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

تور اسپانیا - امارات

17990000
مشاهده

تور اسپانیا-امارات

13990000
مشاهده

تور اسپانیا - امارات

17990000
مشاهده

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات