سرک به درون کاخ ال اسکوریال مادرید

2 ماه پیش 0 دیدگاه

اگر می‌خواهید هم‌زمان از صومعه، آرامگاه، کتابخانه و موزه بادید کنید و تلفیقی از سبک کلاسیک و گوتیک را در کنار هم ببینید، این مقاله برای شماست؛ پس خواندن آن را فراوش نکنید. کاخ ال اسکوریال یا صومعه ال اسکوریال مجموعه‌ای عظیم است که در حدود 45 کیلومتری شمال غربی مادرید، پایتخت اسپانیا واقع شده است.

این بنا که ترکیبی از کاخ، صومعه، آرامگاه، کتابخانه و موزه است، یکی از مهم‌ترین بناهای معماری رنسانس اسپانیایی و میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود و بیشر هم در تور اسپانیا جزء برنامه‌های بازدید است.

کاخ ال اسکوریال؛ مجموعه‌ای از تاریخ و فرهنگ

ساخت این کاخ در سال 1563 به دستور فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا آغاز شد. هدف اصلی از ساخت این بنا، بزرگداشت پیروزی اسپانیا در نبرد سن کونتین علیه فرانسه در سال 1557 و همچنین ایجاد آرامگاهی برای پادشاه و خانواده‌اش بود. ساخت و ساز کاخ ال اسکوریال اسپانیا حدود 20 سال طول کشید و درنهایت در سال 1584 تکمیل شد. در طول این دو دهه، معماران و هنرمندان برجسته‌ای از سراسر اروپا در طراحی و تزئین این بنا مشارکت داشتند.

اهمیت تاریخی و فرهنگی ال اسکوریال

ال اسکوریال مادرید نمادی از قدرت و ثروت امپراتوری اسپانیا در قرن شانزدهم است. این بنا همچنین دارای اهمیت مذهبی عمیقی است و به‌عنوان محل اقامت تابستانی پادشاهان اسپانیا و صومعه‌ای فعال تا سال 1835 استفاده می‌شد. امروزه، این کاخ جاذبه‌ گردشگری محبوب و همچنین مکانی برای تحقیقات تاریخی و فرهنگی به شمار می‌آید. گفتنی است ال اسکوریال در مادرید مانند کاخ سلطنتی مادرید جزء میراث فرهنگی کشور اسپانیا محسوب می‌شود.

 

معماری ال اسکوریال؛ تلفیق کلاسیک و گوتیک

ال اسکوریال در اسپانیا به سبک معماری رنسانس اسپانیایی با تلفیقی از عناصر کلاسیک و گوتیک ساخته شده است. این بنا از نظر وسعت و عظمت چشمگیر بوه و شامل چندین حیاط، باغ، کلیسا، کتابخانه و مقبره است. تزئینات داخلی کاخ بسیار مجلل و شامل نقاشی‌ها، مجسمه‌ها، گچ‌بری‌ها و فرش‌های نفیس است.

ال اسکوریال؛ نماد قدرت تاریخ اسپانیا

ال اسکوریال مادرید در طول تاریخ اسپانیا نقشی نمادین ایفا کرده است. این بنا در دوران جنگ داخلی اسپانیا (1936-1939) به‌شدت آسیب دید، اما بعدها مرمت شد. امروزه کاخ ال اسکوریال اسپانیا یادآور قدرت و عظمت گذشته اسپانیا و همچنین میراث فرهنگی غنی این کشور است.

بخش‌های مختلف کاخ ال اسکوریال

ال اسکوریال در اسپانیا مجموعه‌ای عظیم است که شامل بخش‌های مختلفی با کاربری‌های گوناگون می‌شود. در ادامه به معرفی و شرح مختصری از برخی مهم‌ترین بخش‌های این بنا می‌پردازیم.

1. حیاط‌؛ استراحتگاه پادشاهان

  • حیاط پادشاهان (Patio de los Reyes): این حیاط اصلی کاخ است که در مرکز آن مجسمه‌های پادشاهان اسپانیا قرار دارد.
  • حیاط کلیسا (Patio de la Basílica): این حیاط در مقابل کلیسای اصلی کاخ واقع شده است و معماری باشکوهی دارد.
  • حیاط میوه‌ها (Patio de Frutería): این حیاط کوچک و سرسبز مکانی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت بوده است.

2. کلیسا؛ جایگاه فیلیپ دوم

کلیسای اصلی ال اسکوریال در مادرید یکی از زیباترین نمونه‌های معماری رنسانس در اسپانیا است. این کلیسا دارای گنبدی عظیم، محراب‌های نفیس و نقاشی‌های دیواری هنرمندان مشهور است. آرامگاه‌های فیلیپ دوم و سایر پادشاهان اسپانیا در زیرزمین این کلیسا قرار دارد.

3. صومعه؛ آموزش و درمان

صومعه کاخ ال اسکوریال یکی از بزرگ‌ترین صومعه‌های جهان است و زمانی محل زندگی صدها راهب بوده است. این صومعه کتابخانه‌ای نفیس با هزاران نسخه خطی و چاپی و همچنین یک مدرسه و بیمارستان دارد.

4. کتابخانه؛ یادگاری از پادشاه اسپانیا

کتابخانه کاخ ال اسکوریال که «کتابخانه سن لورنزو» نیز نام دارد، یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های اسپانیا و جهان است. این کتابخانه مجموعه عظیمی از کتاب‌ها، نسخه‌های خطی و اسناد تاریخی را شامل می‌شود که آن را به  منابعی ارزشمند برای محققان تاریخ، ادبیات، فلسفه، مذهب و هنر  تبدیل کرده است.

این کتابخانه در ال اسکوریال در اسپانیا به دستور فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا در سال 1563 تأسیس شد. هدف از تأسیس کتابخانه ال اسکوریال جمع‌آوری بهترین کتاب‌ها و نسخه‌های خطی از سراسر اروپا بوده است. در طول قرون متمادی، کتابخانه با خرید، اهدا و غنایم جنگی به‌تدریج گسترش یافته است.

کتابخانه این کاخ در طبقه دوم ساختمان اصلی آن واقع شده است. کتابخانه ال اسکوریال یک سالن بزرگ با سقف طاق‌زنی شده دارد که با نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی از قدیسین و دانشمندان تزئین شده است. قفسه‌های کتاب از چوب گردو ساخته شده و با منبت کاری‌های ظریف تزئین شده‌اند. کاخ ال اسکوریال اسپانیا شامل مجموعه‌ای از آثار هنری، از جمله نقاشی‌ها، مجسمه‌ها، فرش‌ها و مصنوعات فلزکاری است؛ از این‌رو این کاخ جزء جاهای دیدنی مادرید است.

6. آرامگاه؛ پانتئون پادشاهان

آرامگاه کاخ ال اسکوریال، که پانتئون پادشاهان نیز شناخته می‌شود، آخرین آرامگاه پادشاهان اسپانیا و همسرانشان و همچنین برخی از اعضای برجسته خانواده سلطنتی است. این آرامگاه در زیرزمین کلیسای اصلی ال اسکوریال مادرید واقع شده و  یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های این مجموعه عظیم است.

آرامگاه ال اسکوریال در مادرید براساس سبک معماری رنسانس ساخته شده و دارای تزیینات مجلل از جمله مجسمه‌ها، نقاشی‌ها و سنگ مرمر است. در ورودی آرامگاه مجسمه‌ای از پادشاه فیلیپ دوم سوار بر اسب قرار دارد. فضای داخلی آرامگاه نیز با سنگ مرمر سفید و رگه‌های سبز و قرمز تزیین شده است. در آرامگاه 26 مقبره سنگی وجود دارد که هرکدام محل دفن یکی از پادشاهان یا اعضای خانواده سلطنتی اسپانیاست.

علاوه بر بخش‌های مشهوری که بیان شد، کاخ ال اسکوریال بخش‌های دیگری نیز دارد که هر کدام کاربری و جذابیت خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی برخی از این بخش‌ها می‌پردازیم.

سالن‌های پذیرایی

این کاخ چندین سالن پذیرایی مجلل دارد که برای پذیرایی از مهمانان و برگزاری مراسم‌های مختلف از جمله ضیافت‌ها، جشن‌ها و کنسرت‌ها  استفاده می‌شده است. معروف‌ترین این سالن‌ها، سالن نبردها (Salón de Batallas) است که با نقاشی‌های دیواری حماسی از نبردهای اسپانیا تزیین شده است.

آشپزخانه‌ها

آشپزخانه‌های کاخ ال اسکوریال اسپانیا از بزرگ‌ترین و مجهزترین آشپزخانه‌های اروپا در زمان خود بوده‌اند. در این آشپزخانه‌ها غذا برای صدها نفر از ساکنان کاخ، از جمله پادشاه، ملکه، درباریان، راهبان و کارکنان تهیه می‌شده است. امروزه، آشپزخانه‌های کاخ به عنوان موزه برای عموم قابل بازدید هستند و بازدیدکنندگان می‌توانند با نحوه پخت و پز در زمان‌های گذشته آشنا شوند.

حمام‌ها

حمام‌های کاخ ال اسکوریال در زمان خود از مدرن‌ترین حمام‌های اروپا بوده‌اند. در این حمام‌ها آب گرم و سرد جاری، وان‌های بزرگ و سیستم گرمایش مرکزی قرار داشته است. امروزه، حمام‌های ال اسکوریال در اسپانیا به‌دلیل مسائل بهداشتی قابلیت استفاده ندارند، اما بازدیدکنندگان می‌توانند از معماری و تزیینات آن‌ها دیدن کنند.

باغ‌ها

ال اسکوریال مادرید چندین باغ زیبا و سرسبز دار که در سبک‌های مختلف مانند رنسانس، باروک و کلاسیک طراحی شده‌اند. این باغ‌ها محلی برای استراحت و تفریح پادشاه، ملکه و درباریان بوده است. امروزه، باغ‌های کاخ برای بازدید عموم باز هستند و بازدیدکنندگان می‌توانند در مسیرهای سنگ‌فرش‌شده قدم بزنند و از گل‌ها و گیاهان و فضای آرام و دلنشین آن‌ها لذت ببرند. گفتنی است میدان پلازا مایور و این کاخ دو مکان مهم تاریخی و فرهنگی در اسپانیا هستند، اما از نظر موقعیت، کاربری و تاریخچه تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند.

نکات جالب درباره کاخ ال اسکوریال

  • در ساخت این کاخ از بیش از 20 میلیون سنگ گرانیت استفاده شده است.
  • نقاشی‌های دیواری کلیسای اصلی را هنرمندان مشهوری مانند ال گرکو و تیسینو خلق کرده‌‌اند.
  • کتابخانه این کاخ بیش از 40 هزار نسخه خطی و 30 هزار کتاب چاپی دارد.
  • موزه این کاخ شامل آثاری از هنرمندان مشهوری مانند رافائل، تیسینو و ولاسکز است.

سخن پایانی

در 45 کیلومتری شمال غربی مادرید، ترکیبی از کاخ، صومعه، آرامگاه، کتابخانه و موزه وجود دارد که نماد قدرت امپراتوری اسپانیا در قرن شانزدهم محسوب می‌شود؛ کاخ ال اسکوریال که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

این کاخ در سال 1563 به دستور فیلیپ دوم ساخته شد و هدف از آن بزرگداشت پیروزی در نبرد سن کونتین و آرامگاه پادشاه بود. این مکان در سال 1584 تکمیل شد. ال اسکوریال نقشی نمادین در تاریخ اسپانیا دارد. معماری این کاخ به سبک رنسانس اسپانیایی با تلفیقی از عناصر کلاسیک و گوتیک، حیاط‌ها، باغ‌ها، کلیسا، کتابخانه و مقبره‌های باشکوه، تزیینات داخلی مجلل با نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و گچ‌بری‌هاست. اگر می‌خواهید از این کاخ زیبا بازدید کنید، با کارشناسان ما در رز آبی همراه باشید تا سفری لذت‌بخش را برای خود رقم بزنید.

 

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

49990000
مشاهده

تور اسپانیا-امارات

اسپانیا-یونان

49990000
مشاهده

تور فرانسه

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات