راهنمای کامل بازدید از کاخ فونتن بلو در فرانسه

2 ماه پیش 0 دیدگاه

شهر فونتن بلو شهری تاریخی در پاریس بوده که به دو دلیل معروف است: کاخ فونتن بلو و جنگل فونتن بلو که اطراف این قلعه را احاطه کرده است. کاخ فونتن بلو فرانسه واقع در 55 کیلومتری جنوب شرقی پاریس، بزرگ‌ترین قلعه سلطنتی فرانسه مربوط به قرون وسطاست. این کاخ اقامتگاه پادشاهان فرانسوی از لویی هفتم تا ناپلئون سوم بوده است. فرانسیس اول و ناپلئون بیشترین تأثیر را بر کاخ امروزی داشتند. فونتن بلو در سال 1927 به موزه ملی تبدیل شد و در سال 1981 به‌دلیل داشتن معماری خاص و اهمیت تاریخی، به‌عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد که در سفر با تور پاریس می‌توانید از آن دیدن کنید.

تاریخچه قصر فونتن بلو فرانسه

قدیمی‌ترین سابقه ساخت قلعه در فونتن بلو به سال 1137 برمی‌گردد. در آن زمان، فونتن بلو به‌دلیل داشتن چشمه‌های فراوان در جنگل‌های اطراف و شکار، به یک اقامتگاه که مورد علاقه شاهان فرانسه بود، تبدیل شد. نام فونتن بلو را از یکی از چشمه‌ها به نام the fountain de Bliaud گرفته‌اند که اکنون در باغ انگلیسی، در کنار بال لوئیس یازدهم قرار دارد.

قلعه رنسانس فرانسیس اول

 در قرن پانزدهم تزئینات و تغییراتی توسط همسر شاه چارلز ششم، ایزابوی باواریا انجام شد. البته تا زمان سلطنت فرانسیس اول معماری قرون وسطایی کاخ همچنان پابرجا بود. فرانسیس اول در قرن شانزدهم به‌کمک هنرمندان برجسته قلعه را به کل بازسازی کرد. او عناصری از معماری رومی و سبک رنسانس ایتالیایی را ترکیب کرد و کاخ فونتن بلو را به کل تغییر داد. هم اکنون معماری کاخ فونتن بلو فرانسه به سبک رنسانس فرانسوی شهرت دارد. شاه فرانسیس در دوران سلطنت خود قسمت‌های متعددی را به کاخ اضافه کرد.

قلعه هنری دوم و کاترین دو مدیچی

پس از مرگ شاه فرانسیس اول، شاه هنری دوم و همسرش تصمیم گرفتند کاخ فونتن بلو را گسترش بدهند. آن‌ها معماران، فیلیبر دول اورم و ژان بولانت را مسئول این کار قرار دادند. چند نمونه از اقدامات شاه هنری دوم و کاترین مدیچی عبارت است از: ساخت خندق در اطراف قلعه، باغ ملکه، ساخت سالن رقص، ساختمان‌هایی به‌عنوان آپارتمان‌های جدید پادشاه، تزئین گالری اولیس.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید درباره باغ تویلری فرانسه بدانید | راهنمای بازدید از باغ تاریخی تویلری

قلعه هنری چهارم

 شاه هنری چهارم بیشتر از هر شاه دیگری از زمان فرانسیس اول کاخ فونتن بلو را گسترش داد. او با ساخت دو غرفه با نام‌های تیبر و لوگزامبورک، دربار بیضی‌شکل را به سمت غرب گسترش داد. همچنین نمای مکان‌های مختلفی را از جمله ملیسای سنت زاتورن بازسازی کرد تا به معماری هماهنگی بیشتری بدهد. از دیگر اقدامات چشمگیر او، ساخت بزرگ‌ترین زمین تنیس سرپوشیده جهان بود.

کاخ فونتن بلو از لویی سیزدهم تا لویی چهاردهم

پادشاه لوئی سیزدهم در قصر به دنیا آمد. او نیز راه پدرش را در پیش گرفت و کاخ را گسترش داد، اما پادشاه لوئی چهاردهم بیشتر از شاه دیگری وقت خود را در کاخ فونتن بلو گذراند. او دوست داشت هر سال اواخر تابستان و اوایل پاییز آنجا باشد و به شکار برود. او تغییراتی را در نمای بیرونی قلعه ایجاد کرد، یک آپارتمان جدید برای همراهش مادام دومینتنون ساخت و آن را با برخی از آثار مهم آندره شارل بول تجهیز کرد. همچنین تغییرات عمده‌ای در باغ‌ها و پارک‌ها به وجود آورد.

شاه لوئی از مهمانان خارجی بسیاری در کاخ فونتن بلو استقبال کرد، ازجمله کریستینا ملکه سابق سوئد که به‌تازگی تاج و تخت خود را کنار گذاشته بود. در دوران سلطنت پس از مرگ لوئی چهاردهم، تزار روسیه پیتر کبیر مهمان فونتن بلو بود. برای او ضیافتی ترتیب داده شد تا به شکار گوزن‌ها برود، اما به نظر می‌رسید همه‌چیز باب میل پیتر نبود؛ زیرا از نظر او فونتن بلو برخلاف سایر اقامتگاه‌های فرانسه کوچک بود و روال کاخ فونتن بلو نیز با او سازگار نبود.

قلعه در دوران انقلاب و امپراتوری اول

کاخ فونتن بلو، که از مشهورترین کاخ‌های فرانسه است، در طول انقلاب فرانسه، آسیب بسیاری دید و تمام مبلمان آن در یک حراجی به فروش رفت. این مکان ابتدا توسط یک مدرسه مرکزی اشغال شده بود، تا اینکه ناپلئون اول یک مدرسه نظامی در آنجا نصب کرد. زمانی که ناپلئون برای امپراتوری آماده می‌شد، می‌خواست تا جای ممکن کاخ‌ها و بناهای نظام قدیم را پابرجا نگه دارد؛ پس کاخ فونتن بلو را مکانی برای ملاقاتش با پاپ پیوس هفتم قرار داد. او برای مراسم تاج‌گذاری ناپلئون از رم آمده بود. ناپلئون اتاق خواب پادشاهان را به اتاق تاج و تخت خود تبدیل کرد، باغ‌های دایان و باغ‌های کاج را نیز به طراح منظره، ماکسیمیلیان سپرد تا دوباره کاشته شوند.

فونتن بلو در دوران امپراتوری دوم

امپراتور ناپلئون سوم، تابستان‌ها اقامتی طولانی در فونتن بلو داشت و بازسازی‌هایی نیز انجام داد. بسیاری از اتاق‌های تاریخی، به سلیقه امپراتور بازسازی شدند و بسیاری نیز تخریب شدند. آخرین ساختمان‌هایی را که ساکنان سلطنتی فونتن بلو ساخته بودند، سالن و دفتر مخصوص امپراتور بود تا اینکه در سال 1870، در طول جنگ آلمان و فرانسه، امپراتوری سقوط کرد و قلعه بسته شد.

وضعیت کاخ فونتن بلو فرانسه تا به امروز

کاخ فونتن بلو در سال 1927 به موزه ملی تبدیل شد و طبقات بالایی که در طول جنگ آسیب دیده بودند، با کمک مالی بنیاد راکفلر بازسازی شدند. بازسازی کلی فونتن بلو بین سال‌های 1964 تا 1968 در زمان ریاست جمهوری چارلز دوگل انجام شد. کاخ فونتن بلو فرانسه، در سال 1981 در میراث جهانی یونسکو ثبت و در سال 2006 مرمت اسطبل‌های سلطنتی توسط وزارت فرهنگ آغاز شد. سال 2007 دولت ابوظبی بودجه‌ای تأمین کرد تا تئاتر قلعه که ناپلئون سوم ایجاد کرده بود، بازسازی شود. در ازای آن نام تئاتر به شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان تغییر کرد. کاخ فونتن بلو در فرانسه، 30 آوریل 2014 افتتاح شد و تا به امروز برای گردشگران و بازدیدکنندگان قابل رؤیت است.

بازدید از کاخ فونتن بلو فرانسه

جاذبه‌های متعددی در قلعه و باغ‌های اطراف این کاخ موجود است که می‌تواند برای شما جالب باشد. در ادامه چند نمونه از آن‌ها را برایتان شرح داده‌ایم.

گالری فرانسیس اول

گالری فرانسیس اول یکی از اولین و بهترین نمونه‌های دکوراسیون رنسانس در فرانسه است. فرانسیس اول آن را به آپارتمان سلطنتی خود تبدیل کرد و هنرمندان و صنعتگران ایتالیایی آن را تزئین کردند.

اتاق خواب ملکه

تمامی ملکه‌ها و شهبانوهای فرانسه در این اتاق می‌خوابیدند. این اتاق طراحی بسیار خاصی دارد و توصیه می‌شود از آن بازدید کنید.

بودوار ماری آنتوانت

بودوار در کنار اتاق خواب ملکه قرار دارد و متعلق به ملکه ماری آنتوانت است. این اتاق در سال 1876 ساخته شد تا نوعی حریم خصوصی برای ملکه تلقی شود. همچنین بهترین نمونه باقی‌مانده از سبک تزئینی قبل از انقلاب فرانسه است. این مکان با الهام از مدل‌های روم باستان، با نقاشی‌های ظریف رنگ‌آمیزی، کامئو، گلدان‌ها، پیکره‌های عتیقه و گلدسته‌هایی از گل در پس‌زمینه‌ای نقره‌ای، قاب‌بندی شده و با کارهای چوبی تذهیب و حجاری‌شده است.

بیشتر بخوانید: آشنایی و نحوه بازدید از کلیسای سنت شاپل

اتاق تاج و تخت ناپلئون (اتاق خواب سابق پادشاه)

این اتاق یکی از معروف‌ترین اتاق‌های کاخ فونتن بلو است. ناپلئون برای نشان‌دادن تداوم امپراتوری خود با سلطنت‌های گذشته، تاج و تخت خود را در اتاق خواب پادشاهان پیشین نصب کرد. گالری دیانا، موزه چینی، آپارتمان پاپ و ملکه مادران، اتاق شورا، باغ‌ها، پارک‌ها و... از دیگر جاذبه‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید.

سخن پایانی

کاخ فونتن بلو فرانسه سبک و عظمتی چشمگیر دارد. در تضاد با قلعه، اطراف آن جنگلی بسیار گسترده است که فرصت‌های تفریحی متعددی را برای شما ایجاد می‌کند. این کاخ قرون وسطایی تاریخچه‌ای طولانی و ارزشمند دارد؛ پس پیشنهاد می‌کنیم فرصت بازدید از آن را از دست ندهید.

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

تور اسپانیا - امارات

تور اسپانیا-امارات

تور اسپانیا-ترکیه

37990000
مشاهده

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات