گشت در پاریس

2 سال پیش 1 دیدگاه

3 شاه‌کلید طلایی برای پرسه‌زنی در پاریس

 

برای کشف پاریس باید از برج ایفل دور شد و در شهر به پرسه‌زنی پرداخت. بسیاری از مردم جهان، سفر به پاریس را معادل عکس گرفتن با ایفل میدانند اما لذت حضور در پاریس هرگز به سلفی با این برج فولادی خلاصه نمی‌شود.

کارشناسان آژانس مسافرتی رز آبی که مجری تورهای تخصصی اروپا است در این مطلب 3 شاه‌کلید طلایی در جیب شما قرار می‌دهند در زمان سفر به پاریس بتوانید تجربه‌های بیشتری را بیاندوزید.

 

1- یک شهر و 20 محله

به لطف طراحی مجدد بارون هاوسمن در اواسط قرن نوزدهم، پاریس مکانی شگفت‌انگیز با بلوارهایی پهن، پارک‌هایی زیبا و میادین پر انشعاب است. بدون هیچ سوالی، پیاده‌روی بهترین راه گشت و گذار در پاریس است. این شهر به 20 منطقه یا محله تقسیم شده که از مرکز شهر خارج می‌شوند. اعداد موقعیت محله و قدمت آن را نشان می‌دهند؛ مثلا منطقه 1 در قلب شهر واقع شده و قدیمی‌ترین منطقه است؛ جایی که قصر سلطنتی و میدان وندوم را در آن می‌بینید. از منطقه یک تا هشت که بیشترین بازدید را دارند، در پاریس مرکزی واقع شده‌اند. خیابان شلوغ مارسل و خیابان مونتورگیل در ناحیه دو قرار دارند که پر از کافه‌ها و فروشگاه‌های متنوع‌اند. در حالیکه منطقه 3 و 4 در مجاورت محله مارایس قرار دارند. محله لاتین کوارتز پنجمین منطقه است. برای اینکه در گشت و گذار خود به مشکلی برنخورید، می‌توانید دو برنامه سیتی‌مپر و اسمارت پاریس را دانلود کنید. از دکه‌های روزنامه‌فروشی یا کتابفروشی‌ها نیز می‌توانید نقشه شهری پاریس که تمام مناطق در آن مشخص شده‌اند را تهیه کنید. یادتان باشد که شهر پاریس بیش‌تر از آنچه که شما فکر می‌کنید جا برای پیاده‌روی دارد؛ مثلا فقط طول خیابان شانزه لیزه در منطقه هشت 2 کیلومتر است، و فاصله بین کلیسای نوتردام در منطقه 4 و موزه لوور در منطقه 1 حتی کمی کمتر از 2 کیلومتر است. پیاده‌روی از برج ایفل تا کلیسای نوتردام بیشتر طول می‌کشد و به همین میزان هم لذتبخش‌تر است. این فاصله حدود 6/2 کیلومتر است.

 

undefined

2- پاریس شهر 24 ساعته نیست

موزه‌های پاریس یک روز در هفته (معمولاً دوشنبه یا سه‌شنبه) تعطیل هستند. اکثر آنها حداقل یک روز در هفته تا دیروقت فعالند که خلوت‌ترین زمان بازدید موزه نیز هست. فروشگاه‌ها معمولاً از دوشنبه تا شنبه، از ساعت 9:30 یا 10 صبح تا 7 یا 8 بعد از‌ظهر باز هستند؛ هرچند دفاتر پستی، بانک‌ها و فروشگاه‌های کوچکتر ممکن است بعدازظهرها، برای چندساعت بسته باشند. فروشگاه‌های بزرگ مانند گالری لافایت و پرینتمپس روزهای یکشنبه باز هستند. در خیابان‌های معروف شانزه لیزه، مونت مارتر، مارایس و محله لاتین فروشگاه‌هایی را پیدا می‌کنید که بعدازظهر یکشنبه حدود ساعت 2 باز می‌شوند. 

در فرانسه، هر سال تابستان‌ها بسیاری از مشاغل یک ماه تعطیل هستند و ساکنان شهرها  از شلوغی شهر فرار می‌کنند و به سمت روستاها می‌روند. موزه‌ها، بناهای تاریخی و فرهنگی و سایر جاذبه‌ها معمولا در این موقع از سال هنوز کار می‌کنند اما اگر قصد رفتن به یک رستوران خاص را دارید و می‌خواهید غذای آن را امتحان کنید، بهتر است از قبل بررسی کنید و ببینید که آیا در آخرین هفته‌های تابستان باز است یا خیر.

 

 

3- مترو، ناجی شماست

در فرانسه تاکسی به طرز مضحکی گران است. اوبر - یک تاکسی اینترنتی شبیه تاکسی های اینترنتی  ایران هم گزینه به‌صرفه‌ای نیست. بنابراین مترو یکی از گزینه‌های عملی و اقتصادی سفر در شهر است. فاصله پیاده‌روی بین دو ایستگاه مترو هرگز فراتر از یک‌چهارم مایل نیست و شما می‌توانید از طریق مترو با 1.9 یورو به هر کجا که می‌خواهید بروید. اگر قصد دارید چند بار سوار مترو شوید، توصیه می‌شود یک بسته 10تایی بلیط مترو بخرید. قیمت این بسته که کارنت نام دارد، 14.90 یورو است. می‌توانید از این بلیط‌ها برای سوار شدن به اتوبوس، تراموا و خطوط قطار هم استفاده کنید. قطارها طی هفته از ساعت 5:30 صبح شروع به کار می‌کنند و تا حدود ساعت 1:15 بامداد به فعالیت خود ادامه می‌دهند. ساعت کار قطارها در آخر هفته‌ها تا ساعت 2:15 بامداد ادامه دارد. می‌توانید از دستگاه‌های سبز موجود در ایستگاه‌ها با پول نقد یا کارت‌های اعتباری بلیط  بخرید. یادتان باشد بلیط خود را در گیت عبور ارزیابی کنید و اگر بازرس آن را خواست به او نشان دهید. در غیر این‌صورت برای یک جریمه که تا سال‌ها دل شما را می‌سوازند آماده شوید.

به جز قطارهای جدید، برای سوار ‌شدن به قطارهای قدیمی باید درها را با دکمه یا دسته باز کنید. از شماره قطار به عنوان راهنما استفاده کنید، نه از رنگ قطار. اگر مسیری را به اشتباه انتخاب کردید و سوار قطاری شدید، در ایستگاه بعدی پیاده شوید و برگردید؛ لازم نیست بلیط جدیدی بخرید.

برای اینکه هنگام استفاده از مترو پاریس با چالش مواجه نشوید، بهتر است برنامه «از پاریس با مترو دیدن کنید» را روی گوشی خود نصب کنید و از آن کمک بگیرید.

 

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

تور اسپانیا - امارات

17990000
مشاهده

تور اسپانیا-امارات

13990000
مشاهده

تور اسپانیا - امارات

17990000
مشاهده

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات