جاذبه های دیدنی جیپور

4 سال پیش 0 دیدگاه

|| 14 جاذبه دیدنی جیپور

 قلعه آمبر فورت (Amber Fort)

این قلعه باشکوه و مجلل که طراحی اش به شکل مسیرهای مخروطی با ورودی های بزرگ می باشد توسط مهارجا من سینگ (معمار معروف هندی) ساخته شده است. این قلعه زیبا که از سنگ مرمر قرمز ساخته شده؛ جزئی از میراث گرانبهای خانواده های سلطنتی از جمله دیوان عام، دیوان خاص، شیخ ماهال، سوخ نیواس و معبد سیلا دیوی است که به صورت مخفیانه در مواقع اضطراری به آنجا پناه می بردند. به علت ساختار سحرآمیز این قلعه، بسیاری از فیلم های بالیوودی و حتی چند فیلم هالیوودی با مضمون ماجراجویی در آمبر فورت ساخته شده اند.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Devisinghpura, Amer, Jaipur, Rajasthan 302001, India

تلفن : 911412530293+

وب سایت : www.amberfort.org

قلعه آمبر فورت جیپور

قلعه آمبر فورت جیپور

قلعه جاگار ( Jaigarh Fort )

از دیگر قلعه های شگفت انگیز جیپور، قلعه جاگار می باشد که به قلعه ی آمبر نیز اشراف دارد. این قلعه روی تپه چیل کاتیلا بنا شده و جزء اقامتگاه های خانواده های سلطنتی بوده است. جالب اینجاست که هنوز این معابد قدیمی ساختار اولیه خود را حفظ کرده اند این موضوع سبب شده تا هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن زیبایی های حیرت آور قلعه جاگار به جیپور سفر کنند. قلعه ای که بزرگترین توپ جنگی جهان به نام جیاوانا را در دل خود جای داده است.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Devisinghpura, Amer, Rajasthan 302028, India

تلفن : 911415110598+

وب سایت : www.tourism.rajasthan.gov.in/jaipur.html

قلعه جاگار جیپور

قلعه جاگار جیپور

کاخ هوا محل (Hawa Mahal)

اگر به جیپور سفر کنید و کاخ هوا محل را نبینید مثل این است که اصلا به هندوستان سفر نکرده اید! کاخی 5 طبقه، شبیه به لانه زنبور با حدود 1000 پنجره زیبا. این بنای پیچیده و حیرت آور برای زنان سلطنتی ساخته شده بود تا بتوانند بدون نیاز به بیرون آمدن از کاخ، زندگی مردم عادی و گاها فستیوال ها را تماشا کنند .

 آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Hawa Mahal Road, Badi Choupad, Pink City, Jaipur, Rajasthan 302002, India

تلفن : 9114126188862+

وبسایت : www.jaipur.org.uk

کاخ هوا محل جیپور

کاخ هوا محل جیپور

کاخ شهر (city palace)

این قلعه شهرگونه در شمال شرقی جیپور واقع شده است و در واقع کلکسیونی است از ساختمان ها، حیاط ها، معابد و باغ ها که تلفیقی از هنر معماری اروپایی و هندی بوده و توسط جای سینگ معمار هندی معروف ساخته شده است. کاخ شهر مجموعه های مبارک ماهال، چاندرا ماهال، موکت ماهال، کاخ مهارانی، معبد گوایند و موزه کاخ شهر را در آغوش گرفته است. چاندرا ماهال همچنان اقامتگاه اعضای خانواده سلطنتی بوده و بخش های دیگر آن به موزه و گالری اشیاء عتیقه تبدیل شده است.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Kanwar Nagar, Pink City, Jaipur, Rajasthan – 302002

تلفن : 911414088888+

وب سایت : www.msmsmuseum.com

کاخ شهر جیپور

کاخ شهر جیپور

 قلعه ناهارگار (Nahargarh Fort)

یکی دیگر از قلعه های بلند و زیبای هندوستان قلعه ناهارگار است که در امتداد تپه های آراوالی بنا شده و معماری اش تلفیقی از معماری هندی و اروپاییست و شهر صورتی جیپور را می توان در بلندای آن دید. این بنا جزء میراث سلطنتی راجستان محسوب می شود به طوری که پادشاهان قدیم هندوستان از این قلعه به عنوان کمینگاهی برای شکار ببرها استفاده می کردند. مهارجا سواجی جی سینگ زمانی که بنیاد جیپور را بنا نهاد، این قلعه باشکوه را نیز احداث کرد. می توان گفت این قلعه بخشی از رویدادهای مهم تاریخی است چرا که معاهدات مراتا در این بنای ماندگار امضا شده است.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Aravali Hills, Amer Road, Jaipur, Rajasthan – 302002

تلفن : 911415134038+

وب سایت : www.jaipur.org.uk

 قلعه ناهارگار جیپور

 قلعه ناهارگار جیپور

رصدخانه جانتار مانتار  (Jantar Mantar)

نام این رصدخانه عظیم برگرفته از دو اسم جانتار و مانتار و به معنی "وسیله ای برای محاسبه" است. عظمت این رصدخانه به محض ورود، وجودتان را فرا می گیرد. در جانتار مانتار 13 دستگاه غول پیگر نصب شده است تا برای اندازه گیری زمان دقیق شب و روز، رصد اجرام آسمانی (موقعیت صور فلکی) و پیش بینی خسوف و کسوف در عرض یک ثانیه مورد استفاده قرار بگیرند. این رصدخانه توسط مهارجا جی سینگ، به عنوان یادبود ملی احداث شده و کلکسیونی ارزشمند از ابزار نجومی در هند است.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Near City Palace, Tripolia Bazar, Jaipur, Rajasthan 302002, India

تلفن : 911412610494+

وب سایت : museumsrajasthan.gov.in

رصدخانه جانتار مانتار جیپور

رصدخانه جانتار مانتار جیپور

جال محل (Jal Mahal)

یکی از بناهای مسحور کننده ی شهر زیبای جیپور "جال محل" است که در قلب دریاچه ی ساگار بنا شده و به همین دلیل به آن جال محل یعنی قصری میان آب می گویند. کاخ جال محل در پنج طبقه ساخته شده و دیوارها و سقفش پر از نقاشی هایی است که سرگذشت پادشاهان راجپوت را روایت می کنند. سبک معماری جال محل تلفیقی است از معماری مغول و رادپوتانا. البته این معماری حیرت آور تنها در طبقات بالایی این بنا قابل رویت است به این دلیل که طبقات زیرین جال محل در آب دریاچه شناورند.

 آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Jal Mahal, Amber Road, Jaipur, Rajasthan – 302002

تلفن : 911412630714+

وب سایت : www.jaltarang.in

جال محل جیپور

معبد جاگات شیرومانی جی (Jagat Shiromani Temple)

معبدی زیبا و اعجاب آور که از نگاه بسیاری از گردشگران پنهان مانده است. این معبد عظیم که توسط مادر پادشاه وقت "جگات سینگ" بنا شده در منطقه آمبر قرار دارد و به روحانا و کریشنا که خدایان هندو هستند اختصاص داده شده است. دیوارهای این معبد با سنگ های مرمر، گرانیت و سفال و سقف آن با انواع شمع و نقاشی های مذهبی تزیین گردیده است.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Behind Amer Fort, Amer Rd, Jaipur, India

تلفن : 911412536264+

وب سایت : ..............

معبد جاگات شیرومانی جی جیپور

معبد جاگات شیرومانی جی جیپور

موزه ی آلبرت هال (Albert Hall)

ساختمانی زیبا که در باغ رام نیواس واقع شده و به عنوان نماد معماری و یکی از قدیمی ترین موزه های هند به شمار میرود . موزه ای عظیم  که انواع فرش ، نقاشی های مینیاتوری، ادوات جنگی، مجسمه هایی از فلز و کریستال و عاج و سنگ ، تندیس خدایان هندی ، زیور آلات و  ظروفی با خطاطی های پارسی چشم هر بیننده ای را محسور میکند. این موزه نه تنها از میراث مهم هندیان محسوب میشود بلکه موزه ی مرکزی دولت نیز میباشد.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Ram Niwas Garden, Adarsh Nagar, Jaipur, Rajasthan – 302004

تلفن : 911412570099+

وب سایت :  alberthalljaipur.gov.in

موزه ی آلبرت هال جیپور

موزه ی آلبرت هال جیپور

معبد گویند دوی (Govind Devji Temple)

معبد گویند دوی یکی از مشهورترین و معروف ترین مکان های معنوی پس از معبد وری ردنان است. محبوبیت گویند دوی در بین پیروان کریشنایی به دلیل شبیه بودن بت باجراکریت این معبد به خدای کریشناست.

افسانه این بت 5000 ساله به زمانی برمی گردد که نوه ی 13 ساله لرد کریشنا از مادربزرگ خود خواست تا تصویر خدای بزرگ کریشنا را برایش ترسیم کند تا بتواند او را ستایش نماید. مادربزرگ پس از چند بار تلاش بالاخره موفق به ساختن مجسمه شد و نامش را باجراکریت یعنی ساخته شده از باجرا نامید. این معبد در فضای بسیار زیبایی از یک باغ قرار گرفته، سقفی خیره کننده از طلا دارد و بنای داخلی اش پر از لوسترهای اروپایی و نقاشی هایی از آیین و مذهب های هندی است.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Shanti Niketan Colony, Tonk Phatak, Jaipur, Rajasthan 302015

تلفن : 099245 63892

وب سایت : www.govinddevji.net

معبد گویند دوی جیپور

معبد گویند دوی جیپور

کاخ سیسودیا رانی (Sisodia Rani Palace)

یکی دیگر از جاذبه های جیپور کاخ سیسودیا رانی است که اضافه شدن باغ های سرسبز به آن زیبایی اش را دوچندان کرده است. هر ساله گردشگران زیادی برای تماشای بت خدای خورشید که در این کاخ زیبا جای گرفته به جیپور سفر می کنند و در میان باغ های اطراف آن گردش می کنند. باغ هایی پر از چمنزار، درختان و استخرهای زیبا. این بنا هدیه بنیانگذار شهر جیپور به ملکه خود بوده است. معماری سیسودیا رانی برگرفته از هنر معماری مغول و هندی است. کاخ پر از نقاشی هایی است که یا از چهره لرد کریشنا کشیده شده و یا الهام گرفته از فضای زیبای باغ می باشند.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : at Ki Guni, Agra Road, Jaipur, Rajasthan 302023, India

تلفن : 911412618862+

وب سایت : museumsrajasthan.gov.in

کاخ سیسودیا رانی جیپور

کاخ سیسودیا رانی جیپور

مجسمه  دایره (statue circle )

این مجسمه باستانی در نزدیکی پارک مرکزی و به افتخار سواجی جی سینگ، بنیانگذار جیپور بنا شده است. تابش نور چراغ ها بر سنگ های مرمرش، نمایی زیبا به مجسمه داده و منطقه اطراف آن را به مکانی محبوب و دوست داشتنی در میان مردم محلی و حتی گردشگران تبدیل کرده است. شما می توانید غذاهای محلی و برخی از تنقلات تند را از دستفروش های این اطراف بخرید.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Near Centrel ParkJaipur, India

تلفن : ............

وب سایت : ............

سی

مجسمه  دایره جیپور

نمای راج ماندیر (Raj Mandir Cinema)

اکثر گردشگرانی که به جیپور سفر می کند دوست دارند لذت دیدن یک فیلم عجیب و غریب و یا دراماتیک بالیوودی را در این سینمای معروف تجربه کنند. سالن این سینما یکی از قدیمی ترین بناهای هند است و از آن با عنوان افتخار آسیا یاد می شود.چاراس اولین فیلمی بود که در سال 1976 در این سینما به نمایش گذاشته شد.این سینما یکی از بزرگترین سالن های سینمای آسیاست. جایگاه تماشاچیان به چهار دسته مروارید، روبی، زمرد و الماس تقسیم می شود. سالن نمایش اصلی بسیار مجلل و سلطنتی است و پرده ای مخملی و فاخر دارد. شکوه و جلال این سینمای حیرت آور باعث می شود تا تماشاگران از لحظه به لحظه سکانس ها لذت ببرند.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس :RajMandir, B-16, Panch Batti, Bhagwan Das Rd,Jaipur – 302001

تلفن : 911412379372+

وب سایت : therajmandir.com

نمای راج ماندیر جیپور

 (Moti Dungri Temple)

این معبد که به خدای ویشنو تقدیم شده است بر روی یک تپه کوچک به نام موتی دونگری قرار گرفته و یکی از مراکز محبوب گردشگری در جیپور محسوب می شود. در معماری این معبد، از سبک معماری قلعه های اسکاتلندی الهام گرفته شده است. از آن جایی که این معبد جزء املاک خصوصی محسوب می شود، امکان بازدید از آن برای عموم وجود ندارد اما همان نمای بیرونی باشکوه و زیبایش هم مورد علاقه گردشگران زیادی است.

 آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Tilak Nagar, Jaipur, Rajasthan 302006, India

تلفن : 918432519180+

وب سایت : www.motidungri.in/timings.html

معبد موتی دونگری جیپور

معبد موتی دونگری جیپور

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

تور اسپانیا - امارات

تور اسپانیا-امارات

14990000
مشاهده

تور اسپانیا - امارات

19990000
مشاهده

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات