غتار جنولان

18 روز پیش 0 دیدگاه

اگر می‌خواهید در بازدید بعدی خود درون غارها بروید و در دل زمین گشت و گذار کنید، این مقاله را بخوانید و همراه با ما در غار جنولان استرالیا قدم بزنید. غار جنولان یا مجموعه غار جنولان، یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های طبیعی استرالیاست که بازدید از آن به هر فردی توصیه می‌شود.

استرالیا از جمله کشورهای دارای شگفتی‌های عجیب و در عین حال منحصر‌به‌فرد است که همین عامل آن را به یک مرکز توریستی و گردشگری تبدیل کرده است.

در این کشور می‌توانید از جاذبه‌های متعددی مانند سواحل، جزایر، انبوه جنگل‌های بارانی، گونه‌های جانوری خاص و کمیاب، کوه‌ها و غارهای دارای قدمت طولانی لذت ببرید.

در این مطلب به شرح و معرفی غار جنولان و کوه‌های آبی استرالیا می‌پردازیم؛ پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

غارهای جنولان؛ سازه‌هایی آهکی

مجموعه غارهای جنولان از جمله غارهای آهکی هستند که در منطقه‌ای حفاظت‌شده به نام جنولان واقع در ایالت نیو ساوت ولز استرالیا قرار دارند. این غارها، حدود ۱۷۵ کیلومتر با غرب سیدنی و کوه‌های آبی آن و ۲۰ کیلومتر با شرق اوبرون فاصله دارند.

در غارهای جنولان، سنگ‌های کلسیتی و فسیل‌های دریایی سیلورین متنوع و زیادی وجود دارند که زیبایی خارق‌العاده‌ای به جلوه ظاهری آن‌ها بخشیده‌اند. قدمت مجموعه‌ غارهای جنولان حدود ۴۰۰ میلیون سال است و به همین دلیل قدیمی‌ترین غارهای جهان شناخته‌ می‌شود.

غارهای جنولان به طور تقریبی، ۴۰ کیلومتر طول و ۳۰۰ ورودی دارند که با مسیر پلکانی از یکدیگر جدا شده‌اند. با توجه به اینکه کاوشگران هنوز درون این غارها در حال بررسی و کشف هستند، گردشگران تور استرالیا تنها می‌توانند از ۱۱ مورد از غارهای جنولان بازدید کنند.

منطقه جنولان؛ مکانی بلند بر روی زمین

کارست جنولان که در شرق استرالیا و غرب سیدنی قرار دارد، به‌دلیل داشتن ارزش‌های تاریخی، زیباشناسی و تحقیقات زمین‌شناسی نادر یکی از ۸ مناطق مهم و تمدنی تحت حفاظت دولت هستند این غارها، سال ۲۰۰۰ در سازمان یونسکو به‌عنوان آثار جهانی ثبت شدند.

ناحیه جنولان همچنین در لیست آثار ملی استرالیا قرار گرفته‌ دارد و به‌دلیل حفظ منابع طبیعی، نخستین ذخیره‌گاه عمومی ایالت نیو ساوت ولز است. نام جنولان برگرفته از واژه‌های ژنولان یا ثاروال است که در اصل به معنای «مکان بلند» است.

غار جنولان؛ زیست‌بومی کهن

تحقیقات زمین‌شناسی صورت‌گرفته در غارهای جنولان، منتهی به قدمت ۳۴۰ میلیون ساله خاک رس درون غارها شده است. بر همین اساس، غارهای جنولان، قدیمی‌ترین مجموعه غارهای آهکی جهان محسوب می‌شوند.

این منطقه، هزاران سال است که به‌عنوان منطقه‌ای بومی، برای مردم آن به‌ویژه دو قوم گوندونگورا و ویراجوری اهمیت بسیاری دارد. همچنین مبنی بر افسانه‌ها، در گذشته افراد بیمار را برای درمان به آب‌های زیرزمینی غارهای جنولان می‌آوردند. به این دلیل که معتقد بودند آب این غارها، قدرت درمانی بالایی دارد.

غار جنولان؛ قایقرانی در دل زمین

در حال حاضر تعداد غارهای کشف‌شده جنولان یازده مورد است؛ با وجود این، نمای بیرونی غار بسیار زیبا و شگفت‌انگیز است. برخی از غارها سقف بلند دارند که کاملاً به حالت و قالب قندیل نمایان شده‌اند. همین ویژگی سبب جذب هزاران گردشگر شده است. درواقع ساختار سقف این غارها به گونه‌ای است که برای ساعت‌های طولانی مسحورکننده و شگفت‌انگیز است.

در تعدادی دیگر از غارهای جنولان، رودخانه بسیار زیبایی روان است که امکان قایقرانی و تفریح بازدیدکنندگان در آن و بازدید از نمای دیواره‌های غارها را فراهم کرده است. دیواره و سقف برخی دیگر از غارهای جنولان، در اشکال‌های خاص نظیر ساختارهای گوی مانند، هلالی‌شکل یا تورفتگی‌ها و برجستگی‌های خاص جلوه‌گری می‌کنند.

 

در تمام غارهای کشف‌شده، شرایط بازدید مطلوب، مفرح و در عین حال ایمن فراهم شده است. بدین صورت که در سقف غارها، لامپ‌هایی قرار داده شده است تا فضا و ساختار دیواره و سقف‌ها برای بازدیدکنندگان شفاف و دیدنی باشد.

از سوی دیگر، برای اینکه گردشگران بتوانند بازدیدی مطمئن و خاطره‌انگیز داشته باشند، دولت استرالیا امکانات باکیفیت و پیشرفته مورد نیاز را فراهم کرده است؛ بنابراین تمام گردشگران اعم از داخلی و خارجی، سیر و سیاحتی مطلوب و به‌یاد‌ماندنی از غارهای جنولان خواهند داشت.

همچنین در غارهایی که به واسطه پله‌های پی در پی به یکدیگر متصل شده‌اند، شمایل تونلی از سقف و دیواره نگاره‌‌های کلاسیک و خاص برای گردشگران تصویرسازی شده است.

غارهای جنولان؛ یادگار کاشفان اروپایی

در قرن نوزدهم، برادران ولان نخستین اروپایی‌هایی بودند که از غارهای جنولان بازدید کردند و در سال ۱۸۳۸ جیمز ولان  سیستم غارهای جنولان را کشف کرد. هر ساله تعداد بیشماری از اروپاییان با انواع تور اروپا از منطقه جنولان و غارهای آهکی و شگفت‌انگیز آن بازدید می‌کنند.

 

نخستین بازدید از غارهای جنولان

در سال ۱۸۸۵ میلادی گردشگرانی که از مسیرهای کاتومبا، اوبرون و تارانا عبور کردند، درنهایت به غارهای جنولان رسیدند و برای اولین بار از این مجموعه بازدید کردند، اما طی کردن این مسیرها اندکی دشوار و ناهموار بود؛ بنابراین در سال ۱۸۸۷، اولین گذرگاه افسار کوپر از شهر کاتومبا به غارها ساخته شد.

ایجاد مسیر آسان و راحت و همین‌طور احداث مکان کنونی برای مجموعه غارهای جنولان در سال ۱۸۹۸، سبب شده است سالانه میلیون‌ها نفر از سراسر جهان، با هدف بازدید از این غارهای عجیب و زیبا به استرالیا و منطقه جنولان سفر کنند.

 

با این اوصاف می‌توان گفت مجموعه غارهای جنولان که در نزدیکی یکی دیگر از عجایب و جاذبه‌های فوق‌العاده شگفت‌انگیز سیدنی یعنی کوه‌های آبی استرالیا قرار دارند؛ همواره نقش چشمگیری در تبدیل استرالیا به کشور گردشگی و توریستی داشته‌ است.

تحقیقات برای کشف دیگر غارهای جنولان از سال ۱۸۹۸ تاکنون همچنان ادامه دارد. به این صورت که کاوشگران و غارنوردان هنوز به بررسی و کشف مجموعه غارهای جنولان می‌پردازند تا دیگر غارهای احتمالی مدفون‌شده را پیدا کنند.

بر همین اساس، برخی از مناطق جنولان مانند غارهایی در امتداد رودخانه زیرزمین، تنها در دسترس غارنوردان و محققان قرار دارد؛ بنابراین گردشگران می‌توانند فقط از یازده غار آماده و تجهیزشده بازدید داشته باشند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم معرفی جامع و مختصری از مجموعه‌ غارهای جنولان (از جمله شگفتی‌های منحصربه‌فرد استرالیا) داشته باشیم. هر ساله افراد زیادی از سراسر جهان با هدف لذت بردن از این منطقه فرهنگی و تمدنی، راهی کشور استرالیا می‌شوند.

این کشور از نظر تاریخ، تمدن، فرهنگ و جاذبه‌های طبیعی شهرتی جهانی دارد و به عبارتی، نشان‌دهنده سیر تاریخی عمیق و دقیق است و منبعی قوی و منحصربه‌فرد به شمار می‌آید؛ بنابراین بازدید از استرالیا و مشاهده غارهای جنولان برای شما نیز جذاب و ارزشمند خواهد بود.

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

49990000
مشاهده

تور اسپانیا-امارات

اسپانیا-یونان

49990000
مشاهده

تور فرانسه

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات