مجسمه آزادی در پاریس

27 روز پیش 0 دیدگاه

مجسمه آزادی در پاریس یکی از معروف‌ترین آثار دیدنی این شهر است که سالانه گردشگران زیادی را مجذوب خود می‌کند. مجسمه معروف فرانسه برگرفته از نمونه اولیه و اصلی آن در نیویورک است و به عبارت دیگر، آوردن نام مجسمه آزادی در نگاه اول یادآور کشور آمریکاست.

با این حال، بسیاری از کشورهای جهان از جمله فرانسه نسخه کوچک‌تر آن را در پایتخت خود نصب کرده‌اند. حال برای شناخت و آگاهی بیشتر از مجسمه آزادی پاریس در ادامه به بررسی جامع و اختصاصی آن خواهیم پرداخت؛ بنابراین تا پایان مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه مجسمه آزادی

نخستین شماره مجسمه یا تندیس آزادی، در جزیره آزادی واقع در جنوب منتهن نیورک کنار رود هادسون احداث شده است. ایده اصلی این مجسمه متعلق مهندس فرانسوی فردریک آگوست بارتولدی است. بارتولدی فردی با عقاید بشر دوست و ضد برده‌داری بود؛ از این رو در سال ۱۸۶۵ تصمیم گرفت اندیشه خود (اتمام جنگ داخلی بین بردگان و سفید پوستان) را در قالب تندیس یا مجسمه روشنگری و آزادی آشکار کند.

ساخت مجسمه آزادی در سال ۱۸۷۵ آغاز شد و در سال ۱۸۸۴ به پایان رسید. این مجسمه نمادی از دوستی فرانسه و آمریکا در سال ۱۸۸۶ مصادف با صدمین سالگرد مستقل شدن آمریکا از بریتانیا، توسط دولت فرانسه به آمریکا هدیه داده شد. با این حال در سال ۱۸۸۹ نیز کمیته آمریکایی‌های ساکن در پاریس، تندیس آزادی با ارتقاع و ابعادی کوچک‌تر (۱۱.۵ متر) را به مناسب صدمین سالگرد انقلاب فرانسه به این کشور اهدا کردند.

مجسمه آزادی فرانسه نیز در جزیره سوان نزدیک برج ایفل نصب شده است. زاویه قرار دادن تندیس روشنگری پاریس دقیقاً مشابه نسخه اولیه آن در نیویورک است. البته مجسمه آزادی پاریس یک چهارم نمونه آن در آمریکاست. تندیس آزادی پاریس از جمله مهم‌ترین عوامل مؤثر در تشویق علاقه‌مندانش برای انتخاب تور فرانسه و درنهایت، سفر به مهد تاریخ، تمدن، فرهنگ و روشنگری است.

ساختار و طراحی مجسمه آزادی پاریس

طرح تندیس آزادی آمریکا در سال ۱۸۷۵ توسط بارتولدی انجام گرفت و سازه داخلی آن را سازنده برج ایفل یعنی گوستاو ایفل طراحی کرد. گفتنی است چهره زن مجسمه، الهام گرفته از صورت مادر مجسمه‌ساز یعنی فردریک بارتولدی است. این تندیس با پوششی از مس و با ارتقاع ۴۶ متر در جزیره نیویورک نصب شد. شخصیت مجسمه زنی از اساطیر رم است که شمایلی در حال قدم برداشتن را نشان می‌دهد.

دور سر زن، شعله‌های نورانی (۷ شعله) آشکار است. دست راست او مشعلی روشن را در بالای سرش نگه داشته است و در دست چپش لوحی از جنس سنگ دارد. بر لوح سنگی به خط رومی، تاریخ استقلال آمریکا (۴ ژوئیه ۱۷۷۶) حک شده است. این تندیس به‌تدریج عنوان یکی از معروف‌ترین نمادهای آمریکا را به خود گرفت. به گونه‌ای که در سال ۱۹۲۴ میلادی به بنای یادبود ملی آمریکا تبدیل شد.

مجسمه آزادی پاریس نیز ساختاری مشابه همین مجسمه اما در ابعادی کوچک‌تر (۱۱.۵ متر) را دارد. در دست راست زن مشعل برافراشته بر بالای سر و در دست چپ لوحه سنگی قرار دارد که نمایانگر تاریخ دو کودتای (انقلاب آمریکا ۱۷۷۶ و انقلاب فرانسه ۱۸۷۹) تاریخی دو کشور آمریکا و فرانسه است.

پیام‌های مجسمه آزادی در پاریس

مجسمه آزادی پاریس با تفکر و اندیشه عمیق و مثبتی طراحی شده است. درواقع ساخت نمونه اولیه آن در نیویورک ده سال طول کشیده است؛ از این‌رو سازندگان این اثر تاریخی و روشنگری، اهداف مثبت و جهانی داشته‌اند. از جمله مهم‌ترین پیام‌هایی که مجسمه معروف فرانسه به جهانیان القا می‌کند موارد زیر است:

  • نخستین پیام بارز این مجسمه که از شنیدن نامش هم آشکار می‌شود، آزادی برای تمام ملت‌های جهان است.
  • هفت شعله تیزمانند بر سر تندیس، نشانگر هفت قاره جهان است که درحقیقت، آزادی برای هفت قاره را انتقال می‌دهد.
  • سر مجسمه به‌دلیل القای بهتر و عمیق‌تر پیام آزادی در نمایشگاه جهانی ۱۸۷۸ پاریس به نمایش همگانی گذاشته شد.

دیگر محل‌های نصب مجسمه آزادی فرانسه

مجسمه معروف فرانسه علاوه بر جزیره سوان، در مکان‌های دیگری مانند موزه هنر و متریرز، موزه اورسای و باغ لوکزامبورگ نصب شده است. در ادامه، هریک را به‌صورت اجمالی بررسی و معرفی می‌کنیم تا درصورت انتخاب تور پاریس، از بازدید این بناهای جذاب و دیدنی به‌ویژه مجسمه آزادی پاریس در ابعاد و موقعیت‌های مختلف غافل نشوید.

موزه هنر و متریرز: این موزه در محله مارتین د شانز قرار دارد و یکی از موزه‌های هنری معروف فرانسه است. نمونه کوچکی از مجسمه آزادی پاریس دقیقاً در کنار محوطه نمازخانه برافراشته شده است. درواقع می‌توان گفت این مجسمه طرح اولیه و اصلی بوده است که در سال ۱۸۷۸ توسط بارتولدی ساخته شد. مجسمه آزادی پاریس موزه هنر ساختاری از جنس برنز و مواد گچی اصل دارد.

موزه اورسای: نسخه دیگری از مجسمه آزادی پاریس در طبقه اصلی موزه ورسای قرار دارد. این نمونه از مجسمه در سال ۱۹۰۰ توسط خود فردریک بارتولدی طراحی شد که درواقع، برای ارائه در نمایشگاه جهانی پاریس انجام گرفت.

باغ لوکزامبورگ: از دیگر کپی‌های مجسمه آزادی در پاریس، باغ لوکزامبورگ است که از سوی مهاجران آمریکا در فرانسه اهدا شده است. این مجسمه روبه‌روی یک درخت بلوط قرار گرفته که یادبود قربانیان ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا است.

سایر جاهای دیدنی پاریس

مهم‌ترین جاهای دیدنی پاریس را می‌توان به صورت خلاصه و مفید در موارد زیر تعریف کرد:

کاخ گارنیه

یکی از زیباترین آثار تاریخی و فرهنگی فرانسه، کاخ گارنیه است که در قرن نوزدهم شارل گارنیه آن را ساخته است. این کاخ امروزه به محلی برای اجرای انواع اپرا و تئاتر معروف است؛ از این‌رو علاوه بر ساختار و طراحی تاریخی و اصیل فرانسوی کاخ گارنیه، نمایش‌ها و اجراهای دیدنی در آن نیز محرکی برای ترغیب علاقه‌مندان و گردشگران به بازدیدش است.

سبک معماری به‌کاررفته در کاخ گارنیه ادغام سبک‌های یونان و رم است. سالن اپرای آن که در طبقه دوم واقع شده است ساختاری همانند نعل اسب دارد و رنگ و معماری آن درنهایت هنرمندی و اصالت انجام شده است. دیوار و ستون‌های داخل کاخ، رنگ طلایی و صندلی‌ها مخمل قرمز سیر است که درنتیجه ترکیبی لوکس و شاهانه را به تصویر می‌کشد. بخش‌های مختلف و مهم دیگر کاخ گارنیه علاوه بر سالن اپرا و تئاتر، شامل کتابخانه، موزه و انواع فروشگاه می‌شود.

معبد پانتئون

یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین بناهای تاریخی فرانسه معبد پانتئون است که در محله لاتن قرار دارد. این بنا در قرن هجدهم یا به عبارتی، از سال‌های ۱۷۸۵ تا ۱۷۸۹ به دستور لویی ۱۵ ساخته شد. نما و ساختار بیرونی این معبد، فوق‌العاده دیدنی و جذاب است؛ به گونه‌ای که سالانه هزاران نفر گردشگر برای بازدید از آن راهی فرانسه می‌شوند. یکی از ویژگی‌های بارز و لذت‌بخش معبد پانتئون این است که آرامگاه 72 نفر از مشاهیر فرانسه از جمله ویکتور هوگو، ژان ژاک روسو، آندره مالرو، الکساندر دوما و امیل زولا در آن قرار دارد.

طاق پیروزی

از دیگر آثار و جاذبه‌های به‌یادماندنی و منحصربه‌فرد پاریس، طاق پیروزی یا طاق نصرت است. این اثر چشم‌نواز و روح‌بخش در انتهای غربی خیابان شانزلیزه و در میدان شارل دوگل قرار دارد. نمای بیرونی طاق در نگاه اول، ساختار یک موزه را به ببینده منعکس می‌کند. طاق پیروزی در سال ۱۸۰۶ یا قرن نوزدهم به فرمان ناپلئون بناپارت ساخته شد. حکاکی‌های روی بدنه طاق الهام گرفته از سربازان است و درحقیقت، دیوارهای داخلی طاق، نام بسیاری از جنگ‌ها و ژنرال‌های معروف زمان ناپلئون در خود جای داده است.

سخن پایانی

هر کشوری با توجه به تاریخچه و رویدادهایی که سپری کرده آثار و بناهای خاص و منحصر‌به‌فردی دارد. با این حال، فرانسه از جمله کشورهای معروف و پیشرفته جهانی است که کمتر کسی نام آن را نشنیده است. این کشور همواره دارای پیشنه تاریخی، تمدنی، فرهنگی، هنری، ادبی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی قویی است که در تمامی این زمینه‌ها نیز آثار نمادین و تأمل برانگیزی دارد؛ از این‌رو بازدید از این کشور اصیل و تاریخی اروپا، قطعاً ارزشمند، مفید و آگاهی‌بخش خواهد بود. بر این اساس، توضیحات این مقاله در راستای ارائه راهنمایی کاربردی به افرادی تشریح شده است که قصد بازدید از مهم‌ترین آثار دیدنی فرانسه، به‌ویژه مجسمه آزادی در پاریس را دارند.

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

49990000
مشاهده

تور اسپانیا-امارات

اسپانیا-یونان

49990000
مشاهده

تور فرانسه

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات