جاذبه های دیدنی تسالونیکی

4 سال پیش 0 دیدگاه

|| 8 جاذبه دیدنی تسالونیکی

  

برج سفید (White Tower)

این برج سفید دایره‌ای شکل که روبروی دریا قرار گرفته، به همراه موزه ی کنار اسکله که پایتخت مقدونیه در زمان عثمانی بوده ،  نماد این شهر می‌باشد.این برج در زمان حکومت عثمانی ها با هدف غنی سازی بندر این شهر احداث شده بود ولی کاربری آن تغییر کرد و به زندانی تبدیل شد که مقر اعدام های دسته جمعی و شکنجه گاهی بدنام و منفور بوده است. پس از پیرورزی یونان بر حکومت عثمانی ،ساختمان این بنا بازسازی شد و با دیوارهایی به رنگ سفید نماد حاکمیت یونان بر عثمانی و نماد کلی شهر شد.

داخل این برج نیز تغییرات چشمگیری داشته و به موزه تبدیل شده است و آثاری که در دل این موزه می باشد، تمام دوران زندگی‌ شهر تسالونیکی را به تصویر می کشد. به غیر از آثار تاریخی‌ که در این موزه شما می‌بینید، به طبقه سوم آن هم سر بزنید و از تماشای معماری این بخش که به سبک بیزانسی بازسازی شده و تمام دکوراسیونی که مربوط به همان دوران می باشد ، لذت ببرید.

 آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Thessaloniki 546 21, Greece

تلفن : 

وب سایت : 

برج سفید

برج سفید

برج سفید

برج سفید

کلیسای آگیوس دیمیتریوس (Agios Dimitrios Church)

آگیوس دیمیتریوس کلیسای بسیار بزرگ و خیره کننده ایست که بر روی یک حمام رومی قرن چهاری ساخته شده است. این حمام رومی مکانی بود که St Demetrius را در این مکان زندانی، شکنجه و اعدام کردند و پیکرش را به چاه انداختند. سنت آکیوس دیمیتریوس پسر فرمانده ی ارتش تسالونیکی بود که در دوران جوانی به دین مسیحیت روی آورده بود ، او دین خود را تا زمان فوت پدرش مخفی نگه داشت اما پس از آنکه امپراطور روم به او دستور داد تا همه ی مسیحسیان شهر را از بین ببرد ،دین خودش را آشکار ساخت و از دستور پادشاده پیروی نکرد و حتی نفرتی که از بت پرستان داشت را اعلام کرد .پس از جنگ و جدل هایی که با افکار و اعتقادات او و امپراطور بوجود آمد و تمام تلاش آنها برای بازگرداندن او به بت پرستی بی نتیجه ماند ، دیمیتریوس را زندانی کردند و زیر بار شکنجه های دردناک کشتند.

از آنجایی دیمیتریوس که همه ی اموالش را قبل از مرگ به فقرا بخشیده بود و شجاعتی که منجر به کشته شدنش در راه خدا پرستی شد ، نامش زنده ماند و به یادش همه ساله کل شهر به همراه با رژه های نظامی بسیار زیبایی جشن باشکوهی برپا می کنند.کلیسای فعلی که امروزه به نام دیمیتریوس معروف شده است ، بنای اولیه آن با سه راهرو در سال 413 ساخته شده بود که با آتش سوزی سال 634 نابود شد .پس از این حادثه کلیسای جدیدی با پنج راهرو ساخته شد که همچنان به همان شکل باقیست.

البته جالب است بدانید در دوره ی حکومت عثمانی ها این کلیسا زمانی به مسجد تبدیل شد اما با پیروزی یونان بر عثمانی ها مجدد در سال 1912 به ساختار قبلی خود بازگشت و و دوباره تبدیل به کلیسا شد .حوادثی که بر سر کلیسا می آمد تمام شدنی نبود و با وجود آتش سوزی هایی که مجدد گریبان گیر این بنا شد ،اما طی هر دوره کلیسا را به خوبی مرمت کردند و فعالیت خود را از نو شروع می کرد. به کلیسای Agios Dimitrios  که سر بزنید ، معماری خاص و متفاوت بنای آن مجذوبتان می کند و دوستاران معماری بی شک یکی از منصر به فردترین بناهای هنری دینی را در تسالونیکی خواهند دید.

کلیسای فعلی پنج راهرو دارد که باعبور از آنها به تالاری شش ضلعی و خاص به ciborium معروف است، می رسید این قبه ی زیبا که از نقره ساخته شده است ، به حدی چشمگیر است که هر بازدید کننده ای را مسحور شکوه و جلالش می کند. از دیگر زیبایی های این کلیسا می توان به موزاییک های بی نظیر بیزانسی آن که چهره ی آگیوس دیمیتریوس ، کودکان و مردم شهر بر روی آن ترسیم شده و همچنین نقاشی های بسیار منحصر به فردی که بر  دیوارهای کلیسا، محرابی به طول 43 متر و ستون های مرمری و درخشان ، اشاره کرد . بخش دیگری که که پیشنهاد می کنیم در بازدیدتان از Agios Dimitrios از دست ندهید ،سرداب کلیسا می باشد. سرداب دیمیتریوس امروزه کلکسیونیست برای نمایش یافته هایی که از حفاری های باستان شناسان که در سالهای 1930 و 1940 در این بخش انجام دادند و بی شک جذاب ترین بخش این کلیسا می باشد که از پشت راه پله های جایگاه مقدس می توانید به آن سر بزنید. سرداب این کلیسا کلکسیونی از مجسمه ها ، اشیاء تزئینی ، مقاله هایی که پس از آتش سوزی در قرن پنجم به جای مانده اند و دست نوشته هایی که مربوط به تاریخچه ی کلیساست، می باشد.

مهم ترین و پر مخاطب ترین بخش این سرداب هم خرابه های حمام رومی، همان جایی که St Demetrius را زندانی و شکنجه کرند، می باشد که شاید جالب‌ترین بخش نمایشگاه، خرابه‌های حمام رومی باشد. این کلیسا همه ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا و شرق اروپا می باشد و به جرات میتوان گفت سفر به تسالونیکی بدون بازدید ازاین کلیسای پر مخاطره  کامل نمی شود. 

 آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

 آدرس : Agiou Dimitriou, Thessaloniki 546 33, Greece

تلفن : 302310270008+

وب سایت : www.inad.gr

کلیسای آگیوس دیمیتریوس

کلیسای آگیوس دیمیتریوس

کلیسای آگیوس دیمیتریوس

کلیسای آگیوس دیمیتریوس

کلیسای آگیوس دیمیتریوس

کلیسای روتوندا گالریوس (Rotunda of Galerius)

Rotunda یکی‌ از قدیمی ترین بنا‌های تسلونیکی است و به یک ساختمان مدور و بزرگ با دیوارهایی به قطر 6 متر می باشد. این بنا که در ابتدا یک معبد رومی بوده و طی سال های مختلف تغییرات کاربری گوناگونی ابتدا به کلیسا و سپس به مسجد داشته است. ساخت استوانه‌ای بنای این کلیسا در سال ۳۰۶ به عنوان بخشی از قصر به دستور امپراطور Galerius شروع شد، که بعدها به منظور مقبره یا معبد در نظر گرفته شد. دیوار‌های قطور این بنا یکی از دلایلیست که این ساختمان در مقابل زلزله‌های تسالونیکی تا به امروز مقاوم ایستاده و شکل اصلی خود را حفظ کرده است. این ساختمان که به مدت ۱۲۰۰ سال کلیسا بود ، روزی که عثمانی‌ها شهر را در دست گرفتند ، آن را در سال ۱۵۹۰ به مسجد تغییر دادند. خوشبختانه امروزه موزاییک‌ها و دیوار‌های این بنا به شکل اصلی‌ خود همچنان پا بر جا می باشند و شاید زیبایی منحصر به فردشان شانسی برای تخریب نشدن آنها توسط عثمانیان بوده است. در سفر به تسالونیکی به این بنای 1200 ساله ی زیبا که امروزه یکی از معروفترین موزه های شهر نیز می باشد سر بزنید و از تماشای قدمت وشکوه آن لذت ببرید.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Plateia Agiou Georgiou Rotonta 5, Thessaloniki 546 35

ساعات بازدید : 08:00AM-03:45PM

تلفن : 302310968860+

وب سایت : ............................

کلیسای روتوندا گلاریوس

کلیسای روتوندا گلاریوس

کلیسای روتوندا گلاریوس

کلیسای روتوندا گلاریوس

کلیسای روتوندا گلاریوس

طاق گالریوس (Arch of Galerius)

طاق گالریوس (Kamara) یکی‌ از خاص‌ترین آثار رومی در تسالونیکی و یکی‌ از معروفترین و پر بازدید‌ترین اماکن این شهر می‌باشد. این طاق یکی‌ از شاخص‌ترین یادبودها می باشد که به دستور امپراطور Galerius به عنوان نشان پیروزی در مقابل ساسانیان ایران و باز پس گیری پایتختشان تیسفون، در سال ۲۹۸ ساخته شد. این طاق باشکوه که به نام کامارا نیز نامیده می شود در بالای خیابان egnatia قرار گرفته و یکی از تاثیر گذارترین چشم اندازها را به شهر تسالونیکی بخشیده است.ساختار اصلی این طاق در ابتدا ۴ ستون اصلی‌ و ۴ ستون فرعی بوده که امروزه ۲ ستون اصلی‌ و یک ستون فرعی از آن باقی‌ مانده است. در بازدید از این طاق زیبا ساعت ها محو مجمسمه های مرمری و حکاکی های روی ستون ها خواهید شد ، در این حکاکی های بی نظیر تصاویری از صحنه های جنگ ، درگیری ها ،پیروزی ها و آیین و مراسم مختلف در چهار بخش مختلف ترسیم شده اند و با تماشای آنها گویی یک کتاب تاریخ تصویری بزرگ را مطالعه می کنید که بی نهایت لذت بخش خواهد بود.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Egnatia 144, Thessaloniki 546 22, Greece

ساعات بازدید : Open 24 hours

تلفن : 302313310400+

وب سایت : odysseus.culture.gr

طاق گالریوس

طاق گالریوس

طاق گالریوس

طاق گالریوس

طاق گالریوس

موزه باستان شناسی تِسالونیکی (Archaeological Museum of Thessaloniki)

موزه ی باستان شناسی تسالونیکی در سال 1962 توسط Patroklos krantinos شد و امروزه یکی از مهم ترین موزه های تاریخی یونان می باشد و گنجینه ای از آثار تاریخی تسالونیکی ، مقدونیه و همچنین دوران آرشیوی ، هلنیستی و کلاسیک است.در میان آثار موجود در این موزه، توجه ویژه‌ای به تعارض استفاده طلا به عنوان تزیین و زیور آلات در دوران باستان مقدونیه شده است. از آنجایی این دوران به زمان قرون وسطی باز می گردد، بخشی از موزه به منظور بازسازی تصویری از خلیج مقدونیه (Thermaic gulf) که قبل از شکل گیری کامل شهر وجود داشته اختصاص داده شده است.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Manoli Andronikou 6, Thessaloniki 546 21, Greece

ساعات بازدید : 08:30AM-04:00PM

تلفن : 302313310201+

وب سایت : www.amth.gr

موزه باستان شناسی تِسالونیکی

موزه باستان شناسی تِسالونیکی

موزه باستان شناسی تِسالونیکی

موزه باستان شناسی تِسالونیکی

میدان آریستوتِلوس (Aristotelous Square)

آریستوتِلوس که میدان اصلی‌ شهر می باشد در سال ۱۹۱۸ توسط معمار فرانسوی Ernest Hebrard طراحی شده است که البته بیشتر نقاط این میدان بزرگ ، به خصوص سینما و هتل Electra ، در دهه ی ۵۰ بازسازی شده­ است. ایده ساخت این میدان با نقشه ­ی اولی‌ از خیابان‌های باریک، شلوغ و برنامه ریزی نشده از دوران عثمانی‌ها شروع و در آخر با ایده ای نوین ،توسط Ernest Hebrard در سال ۱۹۱۷ بعد از آتش سوزی پیاده شد که به جرات یک تغییر بزرگی در سیر تکاملی باستانی شهر است.امروزه این میدان محل برگزاری جشن‌ها و مراسم زیادی می باشد.

آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Thessaloniki 546 24, Greece

تلفن : ........................

وب سایت : www.visitgreece.gr

میدان آریستوتِلوس

میدان آریستوتِلوس

میدان آریستوتِلوس

میدان آریستوتِلوس

هاگیا صوفیا (Hagia Sophia)

Hagia Sophia کلیسای مقدسی در شهر تسالونیکی می باشد که در قرن هشتم میلادی به عنوان جایگزینی برای کلیسای قرن سومی پیشین در همین نقطه بنا شد. این کلیسا مشابه کلیسایی به همین نام در قسطنطنیه در عصر بیزانس طراحی شده که تا به حال پا برجا مانده و یکی از بهترین نمونه های کلیسای گنبدی شکل در کل یونان است که شکل آن تا به امروز باقی مانده است. از زیباترین قسمت های این بنا می توان به گنبد منحصر به فردش اشاره کرد که با نقشی از صعود مسیح که روی یک رنگین کمان سوار است و تصویر حضرت مریم و فرشتگانی که دور او هستند، اشاره کرد.در بازدید از این کلیسا سری هم به میدان آگیا سوفیا که در شمال غربی کلیسا قرار گرفته بزنید ، این همان میدانیست که وقتی شهر در سال 1944 از استعمار آلمان ها آزاد شد ، مردم در این میدان به شکرگزاری و جشن پرداختند و امروزه نیز یکی از مهترین میادین شهر می باشد .پیشنهاد می کنیم در اطراف این میدان به خیابان 33 Agias Sophias برای صرف یک میان وعده ی عالی در مغازه ی شیرینی فروشی Terkenlis سر بزنید و از گردش خود در این منطقه لذت ببرید.

 آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Agias Sofias, Thessaloniki 546 22, Greece

تلفن : 302310270253+

وب سایت : www.agiasofia.info

هاگیا صوفیا

هاگیا صوفیا

هاگیا صوفیا

هاگیا صوفیا

موزه فرهنگ بیزانتین (Museum of Byzantine Culture)

Museum of Byzantine Culture موزه ای بزرگ و خیره کننده است و گنجینه ای ارزنده، از هزاران شاهکار در دوران ما قبل مسیح و بیزانتین . این آثار که شامل نقاشی‌های دیواری، سرامیک ها ، موزاییک ها، پارچه‌ها ، بافتنی‌ها و طاق‌های باقیمانده از ساختمان‌های قدیم است ، تمرکز اصلی آنها بر روی اولین مسیحی‌ ها، باورها، اعتقاداتشان و زندگی‌ روزمره آنهاست. بنای این موزه توسط kyriakos krokos معمار برجسته ی یونانی در سال 1994 طراحی شد و امروزه یکی از آثار تاریخی ملی می باشد. کلکسیون های دائمی موزه در 11 سالن نمایش داده می شود و مقبره ی مسیحیان یکی از پر مخاطب ترین بخش های آن است که داخل آنها با نقاشی هایی از طبیعت و حیوانات نقاشی شده است. در سالن های دیگر هم به ترتیب کلکسیون هایی از سکه ، ظروف ، نقاشی های دیواری و مجسمه های قدیسان و.... را خواهید دید که البته با استفاده از مانیتور و بروشورهایی که در این قسمت وجود دارند می توانید تاریخچه ی هریک از آنها را کشف کنید. کلیه این آثار به شکلی نمایش داده شده که فرهنگ جامعه در این دوره را به خوبی نمایش دهد. بهای ورود به این موزه بسیار ناچیز می باشد و از کودکان ، سالمندان و دانش آموزان زیر 19 سال هزینه ای دریافت نمی شود.

در بازدید از موزه ی فرهنگ بیزانتین می توانید از کافی شاپ و رستوران موزه برای صرف یک نوشیدنی یا میان وعده نیز استفاده کنید و موزه گردی خود را دلنشین تر کنید.

 آدرس/شماره تلفن/وب سايت :

آدرس : Thessaloniki 546 21, Greece

ساعات بازدید : 08:30AM-03:30PM

تلفن : 302313306400+

وب سایت : www.mbp.gr

موزه فرهنگ بیزانتین

موزه فرهنگ بیزانتین

موزه فرهنگ بیزانتین

موزه فرهنگ بیزانتین

موزه فرهنگ بیزانتین

 

 

 

 

بهترین تورهای اروپایی

تور اسپانیا

تور اسپانیا - امارات

تور اسپانیا-امارات

14990000
مشاهده

تور اسپانیا - امارات

19990000
مشاهده

متن دیدگاه

کاراکتر باقی مانده:

نظرات