مقاصد گردشگری

تركيه

راهنماي سفر به تركيه
تركيه از شرق با كشورهاي ايران، جمهوري آذربايجان (نخجوان)، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقي با عراق و سوريه؛ و در شمال غربي(بخش اروپايي) با بلغارستان و يونان همسايه‌ است. همچنين تركيه از شمال با درياي سياه، از غرب با دو درياي كوچك مرمره و اژه، و از جنوب غربي با درياي مديترانه مرز آبي دارد. دو تنگه راهبردي بسفر و داردانل نيز در اختيار تركيه‌ است.
شهرهاي مهم: استانبول، آنكارا، آنتاليا، ازمير، كوش آداسي، بدروم، مارماريس، آلانيا، قونيه
بهترين زمان سفر به تركيه
مهمترين معيار براي سنجش زمان مناسب براي سفر به تركيه آب و هوا است، اگر مايل به ديدن روستاهاي قديمي ومناطق باستاني حاشيه مديترانه هستيد بهترين زمان سفر آوريل، مي، سپتامبر و اكتبر هستند همچنين در اين ماه ها چون دوباره كودكان به مدرسه ميروند، موزه ها خلوت ترند و دماي هوا نسبتاً مناسب است، به خصوص آفتاب لذتبخش نيمروزي.
زبان تركي استانبولي در سفر
مطمئنا دانستن (يا آشنايي) زبان يك كشور ميتواند مسافرت را براي شما بسيار راحت تر و لذتبخش تر كند . در كشور تركيه آشنا نبودن به زبان تركي ميتواند براي شما به مشكل جدي تبديل شود . افرادي كه به زبان آذري آشنايي دارند بسيار راحت تر از بقيه هموطنان قادر به برقراري ارتباط در تركيه خواهند بود . متاسفانه در كشور تركيه ، صحبت كردن به زبان انگليسي در اكثر موارد كمكي به شما نميكند چون تعداد افرادي كه بتوانند انگليسي (حتي خيلي ساده) صحبت كنند بسيار كم است. در برخي از شهر هاي مرزي تركيه ، بدليل قوميت و فرهنگ نزديك و نيز تعداد بالاي مسافران ايراني ، ممكن است افرادي را ببينيد كه چند كلمه اي به زبان فارسي صحبت كنند .
واحد پول
ليره ترك (به تركي استانبولي: Türk lirası)، واحد پول كشور تركيه است. اولين ليره ترك در تاريخ پنجم ژانويه ۱۸۴۳ (ميلادي) در زمان سلطان عبدالمجيد عثماني و با عنوان ليره عثماني منتشر شد. پيش از ورود به دوره اسكناس، به پول عثماني كه از جنس طلا بود ليره زرد گفته مي‌شد.
اطلاعات ضروري
اختلاف ساعت با تهران: 1:30-
زبان رايج: تركي
واحد پولي: لير
فرودگاه Istanbul Airport Schiphol) IST)
سوغات تركيه
نظر بنجوق (چشم زخم)-لكوم (راحت الحلقوم)- چرم – ادويه جات –قهوه ترك.
طراحي و توسعه وبسايت توسط واحد فناوري آژانس رز آبي